Slovenská speváčka Vanda žne úspechy v Argentíne. V novom singli dala moderný šat tradičnej ľudovke

NETKY.SK • 12 Február 2022, 10:00 • 2 min
Slovenská  speváčka Vanda žne úspechy v Argentíne. V novom singli dala moderný šat tradičnej ľudovke

Speváčka Vanda, rodáčka z Nitry, ktorá žije v Argentíne, sa v novom roku hlási o slovo novým singlom. A hoci je jej domovom už dlhodobo Južná Amerika, na svoje korene nezabúda. Siahla po známej ľudovej skladbe A ja taká čárna.

slovakia

left justify in out

„Už dlhšie som mala chuť nahrať niečo v slovenčine a k ľudovým piesňam mám blízko od detstva. Hrávali sme ich s otcom na rôznych oslavách a vždy ma to bavilo,“ vysvetlila Vanda dôvod, prečo sa rozhodla siahnuť po slovenskej klasike.

 

„A ja taká čárna je vôbec prvá skladba, ktorú som naspievala po slovensky. Moja myšlienka bola prepojiť slovenský folklór s argentínskym, kde sa tiež nájde podobný rytmus, ale dodať mu modernejší zvuk. Išla som na istotu, ani som nerozmýšľala nad inou piesňou, túto milujem, vždy sa mi veľmi páčila jej melódia,“ dodala speváčka, ktorej nový aranžmán pieseň výrazne spomalil a dodal jej magický, až temný nádych.

 

img

 

Zaujímavosťou je, že syntetické nástroje sú v novom singli kombinované so živými husľami. Celú produkciu a mixáž A ja taká čárna realizovali v Buenos Aires a mal ju na starosti Germán Taylor. Vandiných argentínskych spolupracovníkov zaujímalo pozadie skladby, no pre Slovenku bolo dosť ťažké preložiť im celý text, keďže je v šarišskom nárečí. Vandinu hudobnú novinku dopĺňa pútavý videoklip, ktorý sa nakrúcal v štúdiu v Buenos Aires

 

 

Veľmi osobný album

 

Singel A ja taká čárna bude súčasťou albumu Invisible Girl, ktorý vydá Vanda po piatich rokoch. Prvou lastovičkou z neho je skladba Despegar, ktorá vyšla už v novembri 2021. Na novinke bude 7 skladieb v troch jazykochv angličtine, španielčine a v slovenčine.

 

img

 

„Okrem aktuálneho singla pribudne aj skladba Vnemy – moja autorská prvotina v rodnom jazyku,“ prezradila Vanda. Tá nový album postavila na koncepte, v ktorom sa postupne predstavia 4 hrdinky: La Peregrina – pútnička, La Reina del Bosque – kráľovná lesa,  Humana – človečina a Invisible Girl – neviditeľné dievča. Každá z týchto bytostí zavedie poslucháča do svojho fantazijného sveta so svojou skladbou, farbou, outfitom, scénografiou, osobnosťou a výzorom. Všetky 4 hrdinky sa stretnú nielen hudobne na albume, ale aj v jednej grafickej koláži.

 

„Mojou víziou bolo pretaviť do audio-vizuálnej formy skutočnosť, že všetci máme viac podôb, žije v nás viac osobností a ľudská bytosť sa nedá zaškatuľkovať do jednej podoby, role či predstavy,“ ozrejmila Vanda, ktorej túto myšlienku vnukla titulná skladba CD.
 

Mohlo by vás zaujímať: VIDEO: Bratislavský Lovestream Festival ohlasuje ďalšie hviezdy


„Keď som napísala Invisible Girl, spomenula som si, že som už autobiografické skladby zložila a vtedy sa mi vynorili ostatné 3 postavy, každá z inej skladby, a okamžite som pochopila, že aj tá, tá a tá som ja. Chcela som ich mať všetky spolu pokope, a tak sa zrodila myšlienka nového albumu!“  

 

img

 

Argentínu si získava

 

Vanda sa do takmer 45-miliónovej krajiny presťahovala za láskou, no aj s túžbou presadiť sa tam so svojím umením. Zdá sa, že jej osobné poňatie hudby si domácich získava. Vlaňajšok hodnotí ako jeden z najlepších rokov vo svojej hudobnej kariére.

 

„Podarilo sa viac vecí, dôležité koncerty, získala som 3 granty, v januári dostal videoklip ku skladbe Human cenu Poquet Awards za najlepší klip roka 2020,“ zaspomínala si Vanda. Čerešničkou na torte boli dve sošky na Radio Mega Awards, kde získala cenu v kategórii Najlepší umelec roka 2021 a ocenili ju aj moderátori programu Megatris Rock ako svojho najobľúbenejšieho interpreta.

 

 

„Rok 2022 vítam s otvorenou náručou. Bude sa niesť v znamení nového albumu, koncertov a verím, že aj cestovania. Vlani som absolvovala certifikovaný zvukársky kurz a tento rok pokračujem v štúdiu hudobnej produkcie, takže sa veľmi teším na všetko, čo prinesie budúcnosť,“ uzatvorila Vanda.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Felecia sefredaktorka
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies