Slovenská ekonomika naštartovala rok 2024 najrýchlejším tempom za posledné dva roky: vzrástla o 2,7 %

NETKY.SK • 6 Jún 2024, 11:10 • 3 min
Slovenská ekonomika naštartovala rok 2024 najrýchlejším tempom za posledné dva roky: vzrástla o 2,7 %

BRATISLAVA - Rastu ekonomiky na začiatku roka pomohol po roku opäť zvýšený domáci dopyt. Posilnili ho domácnosti aj verejný sektor, ktoré vplyvom klesajúcej inflácie začali opäť viac míňať. V plusových hodnotách sa udržali všetky výrobné odvetvia aj investície, avšak výrazne stratili na dynamike z predošlých štvrťrokov. Mierny rast zaznamenal po roku vývoz aj dovoz, vyššie vývozné objemy aj naďalej držali zahraničný obchod v kladných číslach.

slovakia

left justify in out

Hrubý domáci produkt (HDP) sa v 1. štvrťroku 2024 medziročne zvýšil o 2,7 % (v stálych cenách, sezónne neupravený), čo bolo najviac za posledných osem štvrťrokov. Rast na úrovni 2 % sa udržal aj v posledných dvoch štvrťrokoch minulého roka. Objem HDP v bežných cenách bol medziročne vyšší o 8 % a dosiahol 29,8 mld. eur. Po sezónnej úprave bol HDP medzikvartálne (oproti 4. štvrťroku 2023) reálne vyšší o 0,7 %.

Podľa metodiky ESA 2010 sa HDP kvantifikuje troma spôsobmi (výrobná metóda, výdavková metóda, dôchodková metóda). Vzhľadom na dostupné zdroje informácií je pre SR určujúca výrobná metóda.

 

Výrobná metóda

Výkony výrobných odvetví merané hrubou pridanou hodnotou si udržali rast aj v 1. štvrťroku 2024. Objem hrubej pridanej hodnoty dosiahol nominálne 27,3 mld. eur, čo predstavovalo rast tejto kľúčovej zložky HDP medziročne o 2,3 %. Bolo to však najpomalšie tempo rastu za posledných päť štvrťrokov, ku ktorému prispel predovšetkým slabý rast priemyslu.

Medziročné zvýšenie hrubej pridanej hodnoty bolo zaznamenané vo všetkých 10 sledovaných skupinách odvetví. Váhovo najvýznamnejší priemysel zaznamenal len nevýrazný rast o 0,3 %, v 1. štvrťroku 2024 sa na celkovej pridanej hodnote podieľal 30 %. Medziročné zvýšenie pridanej hodnoty tohto odvetvia podporil predovšetkým dvojciferný rast vo výrobe dopravných prostriedkov o 11,6 % a vo výrobe kovov a kovových konštrukcií o 10,1 %. Naopak, vyššiemu rastu zabránil výrazný pokles výkonov vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov o 13,8 %, vo výrobe výrobkov z gumy a plastu o 15,9 %, ako aj vo výrobe elektrických zariadení o 17 %.

Výkonnosť v druhej najvýznamnejšej skupine odvetví, a to obchod, doprava, ubytovanie a stravovanie vzrástla o 1,7 %, najmä vyšším rastom v doprave a skladovaní o 7,3 %.

K rastu hrubej pridanej hodnoty výrazne prispeli váhovo menšie odvetvia, a to medziročne vyššia výkonnosť v odborných, vedeckých a technických činnostiach o 5,2 %, finančných a poisťovacích činnostiach o 10,6 %, verejnej správe o 1,4 % aj v informáciách a komunikáciách o 3,9 %.

Výdavková metóda

Výdavkový útlm, ktorý pretrvával počas celého roka 2023, sa v 1. štvrťroku 2024 zastavil. Pod rast HDP sa rozhodujúcou mierou podpísal domáci dopyt, ktorý po štyroch štvrťrokoch v útlme dosiahol medziročné zvýšenie o 4,1 %. S poklesom inflácie začali domácnosti opäť viac míňať, ich spotreba bola vyššia o 3,6 %. Ešte výraznejšie zvýšila spotrebu verejná správa, v 1. štvrťroku 2024 vzrástla o 6,5 %, čo bolo najvyššie tempo rastu za posledné tri štvrťroky.

Tvorba hrubého kapitálu, ktorá klesala počas celého minulého roka, sa v stálych cenách medziročne mierne zvýšila o 2,8 %, a to nielen vplyvom miernejšieho zníženia stavu zásob, ale aj pretrvávajúcou investičnou aktivitou. Objem investícií, meraný tvorbou hrubého fixného kapitálu, sa na začiatku roka síce zvýšil medziročne o 1,7 %, avšak investovanie výrazne stratilo na dynamike z predošlých šiestich štvrťrokov, kedy výrazne ťahalo slovenskú ekonomiku.

V minulom roku oslabený vývoz aj dovoz zaznamenali v 1. štvrťroku 2024 medziročne vyššie hodnoty. Vývoz výrobkov a služieb (zahraničný dopyt) vzrástol o 1,8 %, dovoz výrobkov a služieb o 2,9 %. Naďalej pretrvávali vyššie objemy vývozu nad dovozom, čo udržalo saldo zahraničného obchodu v kladných hodnotách.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Štatistický úrad SR, Foto: freepik (ilustračné foto)
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies