Slováci odchádzajú od rodičov v tridsiatke a Švédi ako tínedžeri. Čo je za týmto trendom?

NETKY.SK • 28 August 2024, 15:13 • 2 min
Slováci odchádzajú od rodičov v tridsiatke a Švédi ako tínedžeri. Čo je za týmto trendom?

V minulosti bolo bežné, že mladí ľudia sa rýchlo osamostatnili, založili rodiny a začali pracovať. Dnes je však spoločnosť viac individualistická a mladí ľudia často uprednostňujú osobný rozvoj a zážitky pred zakladaním rodiny.

slovakia

left justify in out

V súčasnosti sa mladí ľudia osamostatňujú od rodičov neskôr ako v minulosti. Tento trend je viditeľný nielen na Slovensku, ale aj v mnohých ďalších krajinách. Existuje niekoľko faktorov, ktoré prispievajú k tomuto javu, a tieto faktory sú často prepojené a vzájomne sa ovplyvňujú.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa mladí ľudia osamostatňujú neskôr, sú ekonomické podmienky. Náklady na bývanie, najmä v mestách, sú vysoké a pre mladých ľudí je často ťažké nájsť si finančne dostupné bývanie. Navyše, mzdy mladých ľudí často nie sú dostatočne vysoké na to, aby si mohli dovoliť vlastné bývanie bez podpory rodičov.

Dlhšie štúdium

Ďalším dôležitým faktorom je vzdelanie a kariéra. Mladí ľudia dnes často študujú dlhšie, aby získali vyššie vzdelanie a lepšie pracovné príležitosti. Tento trend predlžuje obdobie, kedy sú finančne závislí na rodičoch. Po ukončení štúdia môže trvať niekoľko rokov, kým si nájdu stabilné zamestnanie a finančne sa osamostatnia.

Sociálne a kultúrne faktory tiež zohrávajú významnú úlohu. V minulosti bolo bežné, že mladí ľudia sa rýchlo osamostatnili, založili rodiny a začali pracovať. Dnes je však spoločnosť viac individualistická a mladí ľudia často uprednostňujú osobný rozvoj a zážitky pred zakladaním rodiny. Tento trend je podporovaný aj modernými technológiami a sociálnymi médiami, ktoré umožňujú mladým ľuďom udržiavať kontakty a zážitky bez nutnosti fyzického osamostatnenia.

Rodinné vzťahy sú ďalším dôležitým faktorom. Mnoho mladých ľudí má dobré vzťahy so svojimi rodičmi a necítia potrebu sa rýchlo osamostatniť. Rodičia často podporujú svoje deti aj po dosiahnutí dospelosti, čo umožňuje mladým ľuďom zostať dlhšie v rodinnom dome.

V minulosti bolo bežné odsťahovať sa hneď po škole.
V minulosti bolo bežné odsťahovať sa hneď po škole.
Zdroj: foto: www.ponyexpressmoving.com

Osamostatnenie v tridsiatke

Na Slovensku je tento trend tiež viditeľný. Podľa štatistík sa priemerný vek, kedy sa mladí ľudia osamostatňujú, zvyšuje. V roku 2020 bol priemerný vek osamostatnenia sa mladých ľudí na Slovensku 30 rokov, čo je o niekoľko rokov viac ako v minulosti.

Ekonomické podmienky na Slovensku sú jedným z hlavných dôvodov tohto trendu. Ceny nehnuteľností, najmä v Bratislave a ďalších veľkých mestách, sú vysoké a pre mladých ľudí je ťažké nájsť si dostupné bývanie. 

Mladí ľudia na Slovensku často uprednostňujú osobný rozvoj a zážitky pred zakladaním rodiny. Tento trend je podporovaný aj modernými technológiami a sociálnymi médiami, ktoré umožňujú mladým ľuďom udržiavať kontakty a zážitky bez nutnosti fyzického osamostatnenia.

Lacnejšie bývanie

V minulosti sa mladí ľudia osamostatňovali od rodičov oveľa skôr ako dnes, ekonomické podmienky odlišné. Hoci mzdy neboli vysoké, náklady na bývanie a životné náklady boli relatívne nižšie. Mladí ľudia často začínali pracovať hneď po ukončení základného alebo stredného vzdelania a rýchlo si našli prácu, ktorá im umožnila finančne sa osamostatniť. 

V roku 2024 je priemerná mesačná mzda zamestnanca na Slovensku približne 1 447 eur. Mladí ľudia do 24 rokov zarábajú v priemere okolo 1 383 eur mesačne. V roku 1994 bola priemerná mesačná mzda na Slovensku približne 6 294 Sk, čo je po prepočte na eurá približne 208,92 eura. V tom čase boli mzdy výrazne nižšie, čo odrážalo ekonomickú situáciu a životné náklady v období po prechode na trhovú ekonomiku.

V minulosti bolo bežné, že mladí ľudia začínali pracovať skôr a často v rodinných podnikoch alebo v miestnych firmách. Mladí ľudia sa rýchlo osamostatnili, založili rodiny a začali pracovať. Dnes je spoločnosť viac individualistická a mladí ľudia často uprednostňujú osobný rozvoj a zážitky pred zakladaním rodiny. 

Mladí ľudia mali často viac súrodencov a rodiny boli väčšie. Rodičia očakávali, že deti sa rýchlo osamostatnia a začnú prispievať do rodinného rozpočtu. Dnes sú rodiny často menšie a rodičia sú ochotní podporovať svoje deti aj po dosiahnutí dospelosti, čo umožňuje mladým ľuďom zostať dlhšie v rodinnom dome.

V USA vôbec nie je bežné žiť u rodičov ako tridsaťročný.
V USA vôbec nie je bežné žiť u rodičov ako tridsaťročný.
Zdroj: foto: Chron

Švédi odchádzajú už po strednej

Osamostatňovanie sa mladých ľudí sa líši v závislosti od krajiny a kultúry.  V krajinách ako Švédsko, Nórsko a Dánsko sa mladí ľudia osamostatňujú pomerne skoro, často už okolo 18-20 rokov. Tento trend je podporovaný silným sociálnym systémom, ktorý poskytuje finančnú podporu študentom a mladým ľuďom. Vysoké mzdy a dostupné bývanie tiež prispievajú k tomu, že mladí ľudia môžu rýchlo získať nezávislosť.

V krajinách ako Taliansko, Španielsko a Grécko sa mladí ľudia osamostatňujú neskôr, často až po 30. roku života. Dôvodom sú vysoké náklady na bývanie, nízke mzdy a vysoká nezamestnanosť medzi mladými ľuďmi. Rodinné väzby sú tiež silné a rodičia často podporujú svoje deti aj po dosiahnutí dospelosti.

V Spojených štátoch a Kanade sa mladí ľudia osamostatňujú relatívne skoro, často okolo 18-22 rokov, keď odchádzajú na vysokú školu. Vysoké náklady na vzdelanie však často vedú k tomu, že mladí ľudia sú zadlžení a musia sa po ukončení štúdia vrátiť k rodičom, kým si nenájdu stabilné zamestnanie.

V krajinách ako Japonsko, Južná Kórea a Čína sa mladí ľudia často osamostatňujú neskôr. Silné rodinné väzby a kultúrne normy podporujú spolužitie viacerých generácií v jednom dome. Ekonomické faktory, ako vysoké náklady na bývanie a tlak na dosiahnutie vysokého vzdelania, tiež prispievajú k neskoršiemu osamostatneniu.

Osamostatnenie sa mladých ľudí je komplexný proces, ktorý je ovplyvnený mnohými faktormi. Ekonomické podmienky, vzdelanie a kariéra, sociálne a kultúrne faktory a rodinné vzťahy zohrávajú významnú úlohu v tom, kedy a ako sa mladí ľudia osamostatňujú. Na Slovensku je tento trend viditeľný a je pravdepodobné, že bude pokračovať aj v budúcnosti.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lucie Balgová
text: europa.eu, www.expost.sk, www.zaujimavysvet.sk foto: www.lovetoknow.com
Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies