Slováci chcú utečencom pomáhať len v nevyhnutných prípadoch

NETKY.SK • 21 December 2016, 17:50 • 2 min
Slováci chcú utečencom pomáhať len v nevyhnutných prípadoch

BRATISLAVA - Európania by utečencom mali pomáhať len v úplne nevyhnutných prípadoch. Vyplýva to z prieskumu agentúry TNS Slovakia, ktorý robila pre Sociologický ústav Slovenskej akadémie vied v dňoch 11. septembra až 29. októbra.

slovakia

left justify in out

Spomínaný názor podľa prieskumu zastáva 52,5% opýtaných. Podľa 24,6% respondentov treba utečencom pomáhať v obmedzenej miere a podľa 18,7% opýtaných im netreba pomáhať vôbec. Výrazne pomáhať utečencom treba podľa prieskumu len podľa 1,1% respondentov. K tejto problematike sa nevedelo vyjadriť 3,1% opýtaných.


Prevládajúci postoj k príchodu utečencov do Európy je na Slovensku spojený s miernou obavou. V tomto zmysle sa vyjadrilo 41,4% respondentov. Ďalších 29,6% opýtaných sa ich možného príchodu dosť obáva a 18,1% sa obáva veľmi. Príchodu utečencov sa podľa prieskumu vôbec neobáva 8,2% opýtaných a 2,9% ich na otázku nevedelo odpovedať.

 

„Veľmi alebo dosť sa utečencov obáva 53,3% žien a 44,8% mužov. Relatívne najmenej obáv z príchodu utečencov vyjadrujú respondenti z najmladšej vekovej kategórie 18 až 24 rokov (36,4%), najväčšie obavy majú respondenti vo veku 65 a starší (56,8%)," konštatuje tlačová správa SAV. Na otázku, či by chceli utečenci prichádzajúci do Európy prísť aj na Slovensko, odpovedalo podľa prieskumu až 68,4% respondentov, že skôr alebo určite by nechceli. Len menšina si myslí, že by utečenci na Slovensko prísť chceli určite (5,6%) alebo skôr (18%). Spolu 8% respondentov na túto otázku nevedelo odpovedať.


Najdôležitejšie dôvody obáv z utečencov sú podľa prieskumu očakávania, že utečenci zvýšia kriminalitu (36,6%) a to, že veľká časť z nich sa nebude chcieť prispôsobiť nášmu spôsobu života (30,6%). Tretím dôvodom, prečo sa ľudia na Slovensku obávajú príchodu utečencov je podľa prieskumu to, že ich príchod bude stáť priveľa peňazí a tiež strach z útokov islamistických extrémistov. Tieto obavy podľa prieskumu vyjadrilo zhodne 28,8% opýtaných.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies