Škoda Auto odstavuje tisícky vozidiel

NETKY.SK • 23 Január 2022, 17:41 • 2 min
Škoda Auto odstavuje tisícky vozidiel

PRAHA - Ani po dlhej vianočnej odstávke sa situácia vo výrobe v troch českých závodoch firmy Škoda Auto nelepší. Rovnako ako v prípade mnohých ďalších automobiliek, aj v tej mladoboleslavskej tlmí produkciu nedostatok čipov. Ihneď po obnovení výroby, ktorá postupne nabehla od 9. januára, putujú stovky nedokončených vozidiel na odstavné plochy.

slovakia

left justify in out

Len za január by mala automobilka odstaviť asi 2 500 vozidiel. Nedostatok čipov je natoľko vážny, že na plochách sa stále viac hromadia aj vlajkové elektromobily Enyaq. Ich produkciu pritom Škoda Auto dlhodobo uprednostňuje. Informoval o tom server e15.cz.

 

img

 

V polovici tohto týždňa parkovalo na odstavných plochách automobilky takmer 300 áut, ktoré vyrobili v tomto roku, no nemohli ich dokončiť pre nedostatok čipov. Ako dodala hovorkyňa firmy Martina Špittová, väčšina z nich pochádza z Lysej nad Labem. „Robíme maximum, aby sme eliminovali počet nekompletných vozidiel, ktorý bude v 1. polroku tohto roka závisieť od vplyvu variantu koronavírusu omikron na dodávateľské reťazce,“ povedala.

 

„Odhadujeme, že do konca januára odstavíme 2 500 áut. Achillovou pätou je riadiaca jednotka parkovacieho zariadenia pri elektromobiloch Enyaq, ktorých teraz odstavujeme skutočne veľa, viac, než by sme chceli,“ povedal predseda podnikovej rady Škoda Auto Jaroslav Povšík. „Odstavené vozidlá je pritom nevyhnutné priebežne dobíjať, aby v baterkách neklesalo napätie a zákazník potom nemal problémy s naštartovaním nového auta,“ dodal.

 

Prečítajte si tiež: Intel investuje do výrobného závodu v Ohiu

 

Ani on, ani vedenie automobilky nedokážu odhadnúť, nakoľko početná bude tohtoročná „flotila“ odstavovaných vozidiel. Pre porovnanie, v kritických fázach minulého roka sa na odstavných plochách nahromadilo takmer 50 000 nedokončených škodoviek.

 

img

 

Za celý minulý rok Škoda Auto nevyrobila až 300 000 áut. Podľa Povšíka automobilka tento rok nezhotovuje ani motory či prevodovky, ktoré by štandardne predala materskému koncernu Volkswagen, napríklad do bratislavského závodu.

 

Kľúčové dodávky čipov by sa však mali postupne stabilizovať, podotkol v novom programe relácie E15 Elita biznisu člen predstavenstva automobilky Martin Jahn. „Verím, že sa čakacia lehota na naše autá skráti a že sa ich aj viac vyrobí. Rozjazd bude možno v pomalšom tempe, sme však presvedčení, že od 2. štvrťroka tohto roka už zasa pôjdeme v maximálnej kapacite,“ uviedol Jahn.

 

Globálny odbyt Škoda Auto klesol vlani o 126 600 na 878 200 vozidiel. Firma chce na českom trhu v tomto roku udržať tretinový podiel a predať asi o 2 000 nových vozidiel viac než vlani. To znamená zhruba 73 000 áut.

 

Možno vás zaujme: Budú sa ženy konečne cítiť bezpečnejšie? Pomôcť im môže novinka, ktorú testuje vláda

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies