Škandál s testami: Japonské automobilky strácajú dôveru v certifikáciu vozidiel

NETKY.SK • 4 Jún 2024, 10:31 • 2 min
Škandál s testami: Japonské automobilky strácajú dôveru v certifikáciu vozidiel

Automobilový priemysel v Japonsku čelí novým obvineniam z neférových praktík. Toyota, Honda, Suzuki, Mazda a Yamaha podvádzali pri schvaľovacích testoch niektorých modelov, oznámil japonský rezort dopravy. Informuje AFP a orf.at.

slovakia

left justify in out

Odhalenie podobného škandálu vlani na niekoľko týždňov spôsobilo zastavenie výroby v dcérskej spoločnosti Toyoty Daihatsu.
 
Ministerstvo dopravy následne nariadilo kontroly všetkých domácich automobiliek.
 
Po prípade Daihatsu je veľmi poľutovaniahodné, že sa odhalili ďalšie pochybenia, ktoré podkopávajú dôveru v systém certifikácie vozidiel, vyhlásilo teraz ministerstvo.
 
Piatim výrobcom nariadilo, aby na určitý čas zastavili dodávky dotknutých modelov.
 
Toyota zastavila predaj troch modelov v Japonsku. Spoločnosť oznámila, že v internom vyšetrovaní zistila nezrovnalosti týkajúce sa siedmich modelov, pričom štyri z nich sa už v Japonsku nepredávajú.

Pri testovaní sa použili metódy, ktoré neboli v súlade s vládnymi normami, vysvetlila automobilka. Na bezpečnosť jazdy to podľa nej nemalo vplyv a stiahnutie vozidiel z trhu nebolo potrebné.
 
Honda uviedla, že zistila chyby pri testoch týkajúcich sa hlučnosti a výkonu motora. Výrobca tiež zdôraznil, že jeho vozidlá sú bezpečné a spĺňajú interné podnikové normy.
 
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: AFP/orf.at, Foto: topgear.com
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies