Situácia v oblasti Debaľceva sa opäť vyostrila, Doneck je pod paľbou

NETKY.SK • 10 Február 2015, 10:17 • 2 min
Situácia v oblasti Debaľceva sa opäť vyostrila, Doneck je pod paľbou

KYJEV - Ukrajinská armáda informovala, že v noci nadnes došlo k nárastu útokov proruských síl na pozície vládnych vojakov na východe Ukrajiny. Situácia sa výrazne vyostrila v okolí mesta Debaľceve, ktoré je dôležitým železničným a cestným uzlom, informoval dnes v Kyjeve hovorca ukrajinskej armády Anatolij Steľmach.

slovakia

left justify in out

Za posledných 24 hodín podľa jeho slov prišlo o život sedem ukrajinských vojakov a ďalších 23 ich bolo zranených. Pozície ukrajinskej armády boli za rovnaký čas ostreľované najmenej 80-krát.

 

Agentúra Ukrinform citovala ukrajinského vojenského analytika Dmytra Tymčuka, ktorý na svojej stránke na sociálnej sieti Facebook uviedol, že príčinou zhoršenia situácie v Debaľceve je "nárast údernej sily jednotiek taktického určenia", ktoré prešli k útočným operáciám. Vďaka tomu sa separatistom podarilo zatlačiť vládne sily na niektorých miestach až o štyri kilometre, prerezať im zásobovacie trasy a narušiť koordináciu. Vládne delostrelectvo podľa Tymčuka v tejto oblasti podniklo dva mohutné delostrelecké útoky, ktorých výsledkom bolo však len čiastočné stiahnutie síl protivníka.

 

 

Situáciu v Debaľceve komplikuje skutočnosť, že neexistujú koridory na evakuáciu civilistov, uviedol pre agentúru RIA Novosti námestník ukrajinskej Štátnej služby pre mimoriadne situácie Vasyl Stojeckyj. Vedenie samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) zasa koncom minulého týždňa tvrdilo, že vládni vojaci neumožňujú alebo sťažujú evakuáciu civilistov z ostreľovaného Debaľceva a ďalších obcí v tomto regióne. DĽR obvinila ukrajinskú armádu, že využíva civilné obyvateľstvo ako živé štíty.

 

Okrem Debaľceva je situácia napätá aj na ďalších miestach Doneckej oblasti, vrátane samotného Donecka. Agentúra RIA Novosti tvrdí, že vládne jednotky pokračujú v ostreľovaní civilistami obývaných častí mesta. Informácie o obetiach, zranených alebo materiálnych škodách zatiaľ nie sú k dispozícii.

 

 

 

 

Agentúra RIA Novosti dnes citovala aj vyjadrenie veliteľa 93. mechanizovanej brigády ukrajinskej armády Oleha Mikaca, ktorý uviedol, že vládne sily naďalej kontrolujú severnú časť areálu letiska v Donecku, zatiaľ čo separatisti jeho juh. Mikac vyhlásil, že ukrajinskí vojaci sa síce z letiska stiahli, ale kontrolu nad ním majú aj naďalej. Vysvetlil, že ukrajinské jednotky v januári museli opustiť ostreľovaním zničené budovy, pretože sa tam nemali ako kryť a nemali ani koho brániť. Upozornil, že "opustiť" pozíciu neznamená "kapitulovať".

 

Boje o donecké letisko, ktoré vypukli začiatkom januára, boli urputné a relatívne nový areál bol počas nich zničený.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies