Severokórejský vodca Kim Čong-un osobne dohliadal na testovanie najnovších bezpilotných lietadiel vybavených umelou inteligenciou a zdôraznil potrebu ich prioritizácie v plánoch na modernizáciu armády.
Podľa štátnej tlačovej agentúry Korean Central News Agency (KCNA) sa testy uskutočnili v utorok a stredu a zahŕňali "rôzne druhy prieskumných a
samovražedných dronov" vyrobených v Severná Kórei. Nové drony dokážu
sledovať strategické ciele a pohyby nepriateľských jednotiek na zemi i na mori,
zatiaľ čo útočné drony sú určené na "rôzne taktické útoky".
Fotografie z testov ukazujú úspešné zásahy cieľov, vrátane vojenských vozidiel. Kim Čong-un bol zachytený, ako si prezerá novo vyvinuté prieskumné
lietadlo bez pilota, ktoré je veľkostne porovnateľné s bojovým lietadlom. Okrem
toho sa objavil aj na palube lietadla včasnej výstrahy a kontroly (AEW), ktoré
bolo prvýkrát oficiálne predstavené.
Podľa analytikov sa Severná Kórea snaží vyvinúť systémy na včasnú detekciu vzdušných a pozemných hrozieb, čo by mohlo zlepšiť jej schopnosť monitorovania nepriateľských aktivít. Medzinárodný inštitút pre strategické štúdiá (IISS) v minulosti upozornil, že aj keď Severná Kórea vyvinie jedno lietadlo včasnej výstrahy, nebude to stačiť na komplexnú obranu.
Kim Čong-un sa počas testovania zameral aj na schopnosti elektronického boja, narušovanie signálov a nové technológie pre zber spravodajských informácií. Vyjadril sa, že umelá inteligencia a bezpilotné systémy sú kľúčové pre budúcnosť vojenských operácií a nariadil rozšírenie výroby týchto zariadení.
Spolupráca s Ruskom a výmena vojenských technológií
Severná Kórea čelí obvineniam z dodávky vojenských technológií a munície do Ruska na podporu jeho vojny proti Ukrajine. Podľa juhokórejskej armády Pchjongjang v tomto roku vyslal do Ruska ďalších 3 000 vojakov spolu s raketami a delostreleckou muníciou. Celkovo Severná Kórea od začiatku roka 2024 poslala do Ruska približne 11 000 vojakov, z ktorých 4 000 bolo zabitých alebo zranených.
Správa juhokórejského generálneho štábu uvádza, že Severná Kórea dodala Rusku značné množstvo balistických striel krátkeho doletu, ako aj stovky samohybných diel a raketometov. Očakáva sa, že tento trend bude pokračovať v závislosti od vývoja situácie na bojisku.
Vývoj umelej inteligencie v severokórejskej armáde je významným krokom vpred, ale zároveň vyvoláva obavy o regionálnu bezpečnosť a možné narušenie rovnováhy sily na Kórejskom polostrove.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies