Šéf vagnerovcov žiada Moskvu o odovzdanie pozícií v Bachmute čečenským silám

NETKY.SK • 6 Máj 2023, 19:30 • 2 min
Šéf vagnerovcov žiada Moskvu o odovzdanie pozícií v Bachmute čečenským silám

MOSKVA - Šéf žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin v sobotu požiadal Moskvu, aby mu umožnila odovzdať svoje pozície čečenskému vodcovi Ramzanovi Kadyrovovi. Najintenzívnejšie boje prebiehajú vo východoukrajinskom meste Bachmut.

slovakia

left justify in out

Šéf ruskej súkromnej žoldnierskej Vagnerovej skupiny (Wagner Group) Jevgenij Prigožin v sobotu požiadal Moskvu, aby mu umožnila odovzdať svoje pozície vo východoukrajinskom meste Bachmut, kde prebiehajú intenzívne boje, čečenskému vodcovi Ramzanovi Kadyrovovi. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

 

"Žiadam vás, aby ste do polnoci 10. mája vydali bojový rozkaz o presune pozícií vagnerovských polovojenských jednotiek v Bachmute a na jeho okraji k jednotkám práporu Achmat," uviedol Prigožin v liste adresovanom ruskému ministrovi obrany  Sergejovi Šojguovi. Prápor Achmat sa vzťahuje na čečenské bojové jednotky pod velením Kadyrova - blízkeho spojenca Moskvy -, ktorý od roku 2007 vládne v prevažne moslimskom Čečensku, autonómnej republike Ruskej federácie na severnom Kaukaze. Prigožin povedal, že jeho bojovníci budú nútení stiahnuť sa pre dlhodobý akútny nedostatok munície. Zároveň obvinil ruské ministerstvo obrany z toho, že vagnerovcom dodalo od októbra 2022 len 32 percent požadovanej munície.

 

Vagnerovci vedú bitku o Bachmut, počas ktorej vyplávala na povrch rivalita medzi Prigožinom a konvenčnou ruskou armádou. Prigožin v piatok pohrozil Kremľu stiahnutím svojich mužov v sérii videí, v ktorých zaútočil na Šojgua a náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova. Kadyrov v piatok na komunikačnej platforme Telegram uviedol, že jeho bojovníci sú "pripravení postupovať a obsadiť toto mesto". Čečenský vodca zároveň vyzdvihol vagnerovské jednotky a pripomenul, že obe skupiny bojovali bok po boku v "najťažších" bitkách o mestá Popasna, Severodoneck a Lysyčansk. Prigožin vo svojej skoršej sobotňajšej správe poďakoval Kadyrovovi za jeho ponuku a uviedol, že čečenské sily sa "bezpochyby" zmocnia Bachmutu. Boje o Bachmut trvajú od augusta minulého roka. Napriek postupu sa ruským jednotkám - i s účasťou vagnerovcov - stále nepodarilo mesto úplne obsadiť.

 

img

Vvojnou poznačené tvýchodoukrajinské mesto Bachmut

 

Hoci má Bachmut, kde pred vojnou žilo približne 70.000 obyvateľov, z vojensko-strategického hľadiska iba sporný význam, obe strany oň zvádzajú urputné a krvavé boje. Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová tvrdí, že ruské jednotky chcú ovládnuť Bachmut do 9. mája.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies