Šéf tureckej diplomacie Čavušoglu vyzval Rusko, aby prestalo s provokáciami

NETKY.SK • 7 December 2015, 12:38 • 2 min
Šéf tureckej diplomacie Čavušoglu vyzval Rusko, aby prestalo s provokáciami

ISTANBUL - Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu dnes upozornil, že nálety na pozície Islamského štátu (IS) v Sýrii nestačia na likvidáciu islamistov. Podľa jeho názoru by sa na podporu umiernenej sýrskej opozície mala uskutočniť aj pozemné operácia.

slovakia

left justify in out

Šéf tureckej diplomacie sa v tomto zmysle vyjadril v dnešnom interview pre tureckú televíziu Kanal 24. Vyhlásil, že "letecké operácie, ktoré v Sýrii podniká Spojenými štátmi vedená koalícia či Rusko, nie sú dostatočným opatrením v boji proti Dáišu".

Aby bol boj proti IS účinný a Sýria sa zbavila Dáišu (iný výraz pre Islamský štát), je podľa tureckého ministra "nutná plnohodnotná pozemná operácia, ktorá by sa uskutočňovala spoločne so silami umiernenej sýrskej opozície".

 

Čavušoglu tiež uviedol, že Rusko a Irán, ktoré sú dlhodobo podporovateľmi sýrskeho prezidenta Bašára Asada a jeho režimu, by mali prísť s pozitívnym prvkom do urovnania krízy v Sýrii.

 

Turecký minister v súvislosti s pôsobením Ruska v Sýrii kritizoval, že väčšina jeho operácií sa zameriava na umiernenú opozíciu, aj keď Moskva opakovane tvrdí, že bojuje proti Islamskému štátu.

 

"Ale proti Dáišu je len desať percent jej operácií, cieľmi ostatných je sýrska umiernená opozícia," upozornil Čavušoglu. Súčasne pripomenul, že Rusko a Irán spolupracujú so sýrskym režimom. "Navrhli sme Rusku spoločný boj proti Dáišu, ale Moskva odpovedala, že dáva prednosť samostatnej operácii," uviedol Čavušoglu.

 

Turecký minister sa v rozhovore vyjadril aj k súčasnej kríze medzi Tureckom a Ruskom, ktorá vznikla po zostrelení ruského stíhacieho bombardéra Su-24, podieľajúceho sa na operáciách ruského letectva v sýrsko-tureckom pohraničí.

 

Šéf tureckej diplomacie vyhlásil, že Rusko by si malo priznať svoju chybu, čím mal na mysli tvrdenia Ankary, že ruský bombardér narušil turecký vzdušný priestor.

 

Okrem toho Čavušoglu Rusko vyzval, aby prestalo s provokovaním. Reagoval tým na zábery z paluby ruskej vojnovej lode Cezar Kunikov, zachytávajúce ruského vojaka s raketometom na ramene v čase plavby cez Bosporskú úžinu do Stredozemného mora. Čavušoglu to označil za provokáciu a apeloval Rusko, aby s tým prestalo.

Čavušoglu povedal, že Turecko bude "čakať, kedy Rusko prehodnotí svoje rozhodnutie v otázke sankcií a začne konať tak, ako káže zdravý rozum". Dodal, že Turecko nechce prijímať ďalšie opatrenia vo vzťahu k ruským sankciám, ale varoval, že ak Rusko bude v doterajšej politike pokračovať, Ankara "bude nútená reagovať".

 

Pripomenul v tejto súvislosti, že "Turecko bolo jediným členským štátom NATO, ktorý sa nepridal k (západným) sankciám voči Rusku" uvaleným v dôsledku jeho zasahovania do vývoja na Ukrajine.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies