Šéf europarlamentu predstavil novú webstránku "Čo pre mňa robí EÚ"

NETKY.SK • 14 November 2018, 15:07 • 2 min
Šéf europarlamentu predstavil novú webstránku "Čo pre mňa robí EÚ"

BRUSEL - Predseda Európskeho parlamentu (EP) Antonio Tajani v stredu v Štrasburgu predstavil novú webovú stránku, ktorá dokumentuje pozitívne pôsobenie Európskej únie na životy jej občanov.

slovakia

left justify in out

Interaktívna webstránka "Čo pre mňa robí EÚ", ktorá je dostupná aj v slovenčine, poskytuje stovky ľahko čitateľných krátkych príkladov pozitívnych zmien, ktoré Únia priniesla do životov obyčajných ľudí. Používatelia môžu nájsť konkrétne informácie o tom, čo EÚ urobila pre ich región, profesiu alebo pre ich obľúbenú voľnočasovú aktivitu.

 

Parlament v správe pre médiá pripomenul, že októbrový prieskum Eurobarometra potvrdil, že až 68 percent respondentov si myslí, že ich štát má výhody z členstva v EÚ.

 

Napriek tomu bolo doteraz len málo pokusov vymenovať a ukázať tieto konkrétne výhody obyčajným Európanom. A práve to je cieľom webstránky z dielne europarlamentu, aby pred blížiacimi sa eurovoľbami v máji 2019 poukázala na prínosy členstva v Únii.

 

"Európania sa pýtajú, čo pre nich EÚ spravila. Nová webstránka Európskeho parlamentu ponúka jasné odpovede bez žargónu. Bude vzácnym nástrojom približujúcim Európu svojim občanom," skonštatoval Tajani.

 

Webstránka obsahuje približne 1800 správ, ktoré je možné prečítať, zdieľať alebo použiť ako online stránky či PDF súbory. Sú rozdelené do dvoch hlavných skupín.

 

Prvá sekcia s názvom "V mojom regióne" umožňuje používateľom zvoliť miesto, kde oni alebo ich rodiny žijú alebo pracujú, a zistiť, ako je EÚ prítomná v ich lokalitách a regiónoch.

 

Táto sekcia pokrýva viac ako 1400 lokalít vo všetkých častiach Európskej únie vrátane Slovenska. Druhá sekcia s názvom "V mojom živote" dovoľuje každému používateľovi vybrať si zo skupiny približne 400 príkladov tie, ktoré majú pre neho osobný význam - ako EÚ ovplyvňuje rodiny, zdravotníctvo, rôzne záľuby, cestovanie, bezpečnosť, možnosti spotrebiteľov či sociálne práva.

 

Sú tam príklady toho, ako Únia podporuje ľudí v ich pracovnom živote v rôznych povolaniach - od chovateľov včiel cez šoférov autobusov až po pivovarníkov.

 

Webová stránka informuje aj o tom, že v inej členskej krajine EÚ žije až 15 miliónov Európanov, a to aj preto, lebo európska legislatíva im dovoľuje voľne sa zamestnať v inej členskej krajine, pričom neprichádzajú o sociálne zabezpečenie, môžu si založiť účet v ktorejkoľvek banke v európskej krajine a pri vybavovaní dlhších pobytov nemusia čeliť neprimeranej administratíve.

 

Tretia sekcia ponúka dokumenty o európskych politikách, ktoré priblížia úspechy súčasného volebného obdobia, ako aj vyhliadky do budúcnosti so zameraním na verejnú mienku, obavy občanov a očakávania od EÚ.

 

Webovú stránku zostavila Výskumná služba Európskeho parlamentu (EPRS) v súčinnosti s Komunikačnou a prekladateľskou službou Európskeho parlamentu.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies