Schumacher je v šedej zóne, český lekár je skeptik

NETKY.SK • 29 December 2014, 15:12 • 2 min
Schumacher je v šedej zóne, český lekár je skeptik

PRAHA - Dvadsiateho deviateho decembra uplynul presne rok od chvíle, čo nehoda pri lyžovačke v Méribeli Michaelovi Schumacherovi kompletne zmenila život.

slovakia

left justify in out

Presnejšie povedané - takmer ho o neho obrala. Legendárny nemecký pilot a sedemnásobný majster sveta pretekov formuly 1 utrpel vážne poranenie hlavy, z ktorého sa dodnes nespamätal. Po dlhých týždňoch v bezvedomí a umelom spánku a 254 dňoch strávených na rôznych klinikách už je síce v domácej opatere pri Ženevskom jazere, ale podľa českého neurológa Aleša Tomeka jeho stav sa už zrejme nezlepší.

 

"Ukazuje sa, že to s ním nedopadne dobre. Schumacher sa nachádza v šedej zóne, ktorému sa hovorí minimálny stav vedomia. Je to akoby polcesta medzi bdením a stavom kómy. Jeho komunikácia nie je takmer žiadna. Ľudovo povedané, človek sa dá udržať na prístrojoch, ale tie už nevedia zaručiť, aby fungoval mozog. Schumacher v tomto prípade nemal šťastie," povedal Tomek v rozhovore pre denník MF Dnes. A veľmi pesimisticky vyznievajú aj jeho ďalšie slová: "Už po dvoch týždňoch od nehody by malo byť v podobných prípadoch všetko jasné. Keď je niekto po roku na tom tak zle ako teraz Schumacher, nezažil som ešte situáciu, aby sa dostal do nejakého zmysluplného stavu." 

 

Ďalší bývalý pilot F1 Francúz Philippe Streiff je po nehode od roku 1989 na invalidnom vozíku a k súčasnému stavu M. Schumachera podotkol: "Je pri vedomí, ale komunikuje iba očami. Spoznal síce svoju manželku a deti, ale stále má veľké problémy s pamäťou." Oficiálne informácie z prostredia Schumacherovcov tiež nedávajú veľa nádeje na zvýšený optimizmus. Slová Michaelovej manažérky Sabine Kehmovej sa príliš nemenia. "Bude to dlhá a zložitá cesta, potrebujeme čas. Michael robí pokroky, ktoré zodpovedajú jeho zraneniu. Je v procese rehabilitácie," zopakovala Kehmová viackrát ešte koncom novembra. 

 

Michael Schumacher je jedným z najväčších športových fenoménov modernej doby. V rokoch 1994, 1995, 2000, 2001, 2002, 2003 a 2004 získal titul majstra sveta v efjednotke a štatisticky je najúspešnejším pilotom histórie tohto prestížneho motoristického seriálu. V rokoch 2002 a 2004 sa stal najlepším športovcom na svete a získal aj cenu pre Nemeckého športovca 20. storočia. Na sklonku roka 2009 ohlásil návrat do pretekárskeho kokpitu, ale na niekdajšie výslnie sa už nedostal. V roku 2012 definitívne uzavrel kariéru v F1.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona