Saudská Arábia kedysi bola zeleným rajom plným vody a života. Revolučný objav mení naše chápanie histórie

NETKY.SK • 18 Apríl 2025, 14:07 • 2 min
Saudská Arábia kedysi bola zeleným rajom plným vody a života. Revolučný objav mení naše chápanie histórie

slovakia

left justify in out

Predstavte si, že pod dnešnými nekonečnými piesočnými dunami Saudskej Arábie sa kedysi rozprestierali bujné savany, tečúce rieky a životom pulzujúce krajiny. Najnovšie vedecké objavy odhaľujú, že táto oblasť bola v minulosti zeleným rajom, ktorý umožnil migráciu ľudí a zvierat medzi kontinentmi. Čo presne odhalili výskumy a aký vplyv to má na naše chápanie histórie?


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

V srdci Saudskej Arábie, ktorému dnes dominujú nekonečné vlny zlatistého piesku, sa skrýva fascinujúca minulosť – minulosť, v ktorej bola púšť nielen obytnou a živou krajinou, ale aj „zeleným rajom“, ktorý pulzoval životom.

Najnovší výskum, založený na analýze stalagmitov z jaskýň v centrálnych oblastiach Saudskej Arábie, potvrdzuje, že počas posledných ôsmich miliónov rokov táto oblasť prešla niekoľkými obdobami výraznej vlhkosti, kedy sa miesto, ktoré dnes pripomína nekonečný piesočný oceán, menilo na bujnú savanu plnú riek, jazier a bujných trávnatých lúk.

Klimatický zázrak

Podľa výskumov vedených archeológom Michaelom Petragliom, riaditeľom Australijského výskumného centra pre ľudský vývoj na Griffith University, sa tradičný obraz suchých piesočných dún, ktorý dnes poznáme, radikálne menil v priebehu geologickej minulosti.

Pomocou techniky datovania pomocou izotopov uránu a toria sa vedcom podarilo určiť, že stalagmitické formácie v jaskyniach As Sulb – nachádzajúcich sa na erodovanom vápencovom platóne severovýchodne od Rijádu – uchovávajú jedinečný záznam o dlhodobých vlhkých fázach v regióne. Tieto vlhké obdobia, trvajúce od viac než milióna rokov až po desiatky tisíc rokov, boli dostatočne dlhé na to, aby umožnili migráciu zvierat aj prvých hominidov z Afriky do Eurázie.

Táto geologická kronika zároveň mení aj naše chápanie migrácie raných ľudí. Keď sa celé pásmo púští – od Sahary cez Arábiju až po Thar – počas toho obdobia stalo vlhkou a zelenou oblasťou, vytvorilo sa prirodzené prepojenie medzi Afrikou a Euráziou. Záznamy z jaskýň preukazujú prítomnosť flóry, ktorá dnes v takomto prostredí nemá svoje miesto, a to spolu s vyrezávanými obrazmi a petroglyfmi, ktoré svedčia o tom, že krajina kedysi pulzovala životom.

Maľby v Jaskyniach maľujú obraz dávnej minulosti.
Maľby v Jaskyniach maľujú obraz dávnej minulosti.
Zdroj: nationalgeographic.com

Jaskyne odhalili skrytú pravdu

Objavy starobylých jaskynných malieb a kamenných rytín, ktoré zdobia skalné steny regiónov, majú nielen vedecký, ale aj kultúrny význam. Na miestach, kde dnes vládne prázdnota a ticho piesočných búrk, sa nachádzajú pozostatky neviditeľného príbehu – príbehu, kde prechádzali po známych cestách domorodé kmene a kde sa kládli základy civilizácií, ktoré ešte formovali našu históriu.

Kamenné umenie, ktoré zachytilo nielen divokú faunu, ako sú ibex, antilopy a dokonca aj gepardy, ale aj symbolické obrazy božstiev, predstavuje svedectvo doby, keď Saudská Arábia nebola prázdnym piesočným morom, ale bola plná života a duchovnej sily.

Výskumníci dokazujú, že obdobie, keď klíma bola priaznivejšia, poskytlo nielen možnosť pre rozmach flóry a fauny, ale umožnilo aj vznik a rozvoj prvých trvalo usadených spoločností a obchodných sietí. Archeologické lokality naznačujú, že región bol osídlený už pred stovkami tisíc rokov a stal sa mostom pre migráciu ľudských skupín, ktoré tak mohli obohacovať medzikontinentálne kultúrne výmeny.

Maľby dokazujú, že terajšou púšťou vtedy prešli prví ľudia.
Maľby dokazujú, že terajšou púšťou vtedy prešli prví ľudia.
Zdroj: nationalgeographic.com

Nová éra cestovného ruchu

V súčasnosti, vďaka vízii Vision 2030, ktorá má za cieľ diverzifikovať ekonomiku Saudskej Arábie a odkloniť ju od ropnej závislosti, sa krajina otvára svetu aj v oblasti kultúrneho a prírodného dedičstva. Čoraz viac turistov sa púšťa do objavovanie týchto fascinujúcich lokalít, kde je možné vidieť nielen moderné luxusné hotely a prírodné rezervácie, ale aj staroveké pamiatky, ktoré rozprávajú príbehy dávnej minulosti.

Zelené obdobia, zachytené vo vápencových stalagmitoch, sa tak stávajú základom pre nové turistické zážitky, ktoré spájajú prírodné krásy, archeologické objavy a autentickú kultúru regiónu. Turistické trasy a vzdelávacie programy ponúkajú návštevníkom možnosť vyskúšať si život v tejto dávnej zelenej krajine – zážitok, ktorý je odlišný nielen na úrovni poznania, ale aj na úrovni duševného obohatenia.

Miesta ako AlUla, so svojimi starobylými ruinami a moderným kultúrnym programom, prilákali pozornosť návštevníkov z celého sveta, ktorí sa chcú ponoriť do príbehov, ktoré rozprávajú o transformácii krajiny zo suchého púštneho prostredia na bujnú a životaschopnú krajinu.

Napriek tomu, že tieto obdobia vlhkosti a zelenej krajiny sa odohrali pred miliónmi rokov, prinášajú významné posolstvá pre dnešnú dobu. Klimatické zmeny a extrémne poveternostné javy, ktoré dnes postihujú celý svet, nám pripomínajú, že klíma nie je statická.

Zeleň postupne ustupuje púšti.
Zeleň postupne ustupuje púšti.
Zdroj: YouTube

Varovanie do budúcnosti

Mnohé z oblastí, ktoré kedysi boli oázami života, dnes čelia neľútostnému vysychaniu. Avšak štúdium „zelenej Arábie“ nám dáva cenné informácie o tom, ako sa príroda dokáže obnoviť a aký vplyv majú periodické zmeny na evolúciu životných spoločenstiev – vrátane tých, ktoré formovali cestu ľudstva.

Tento výskum ponúka nielen historický prehľad, ale aj praktické lekcie pre budúcnosť. Pochopenie minulých klimatických zmien môže prispieť k lepšiemu plánovaniu a ochrane dnešného životného prostredia. Vlády, vedci aj miestne komunity môžu využiť tieto poznatky pri tvorbe stratégií na adaptáciu a zmiernenie dôsledkov klimatickej krízy.

Miesto, ktoré dnes symbolizuje nehostinnosť a sucho, kedysi pulzovalo živou vegetáciou a bolo dôležitým spojením medzi kontinentmi, podporujúc migráciu zvierat a raných ľudí. Tento paradox medzi dnešným a dávnym stavom prostredia nás nielen fascinuje, ale aj inšpiruje k zamysleniu nad tým, ako sa príroda dokáže neustále meniť.

Nové turistické iniciatívy a kultúrne projekty v Saudskej Arábii otvárajú dvere pre návštevníkov, aby mohli spoznať toto bohaté dedičstvo a naučiť sa zo starovekých lekcií o prežití a adaptácii.


Zdroj textu: nature.com, nationalgeographic.com, mpg.de, Foto: nationalgeographic.com


Autor: Lucie Balgová

Redaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa lifestylovým témam, psychológii, cestovaniu a gastronómii. Študovala som SOŠ masmediálnych a informačných štúdií. Aktuálne študujem vysokú školu svätého Cyrila a Metoda, taktiež v oblasti médií.

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies