SaS sa zatiaľ o obnovenie poslaneckého klubu snažiť nebude

NETKY.SK • 6 Marec 2015, 11:22 • 2 min
SaS sa zatiaľ o obnovenie poslaneckého klubu snažiť nebude

BRATISLAVA - Opozičná SaS sa po februárovom neúspechu v pléne Národnej rady SR opätovne o vznik poslaneckého klubu snažiť nebude. TASR to dnes potvrdil Martin Poliačik (SaS) s tým, že situácia by sa zmenila, ak by do radov liberálov chceli prejsť ďalší poslanci.

slovakia

left justify in out

"Sú poslanci nezaradení, aj poslanci v rôznych kluboch, ktorí sú tam nespokojní. Rozhovory prebiehajú stále," naznačil Poliačik. Konkrétnejší však byť nechcel.

 

Na marcovej schôdzi pléna sa SaS nebude snažiť o obnovenie svojho poslaneckého klubu aj pre jasný výsledok februárového hlasovania. "NR SR vyjadrila svoj názor a nevnímame, že by nastali okolnosti, ktoré by mohli tento názor zmeniť. Ak by hlasovanie neprešlo o jeden hlas, ktorý by patril pánovi Jánošovi, zvážili by sme to. Keďže to tak nie je, tak až do prípadného prijatia ďalších ľudí do radov SaS nebudeme podnikať ďalšie kroky," dodal Poliačik.

 

Opätovný vznik klubu SaS nepodporili 5. februára poslanci vládneho Smeru-SD a z opozície sa zdržali aj Alojz Hlina (nezaradený) a Jozef Mikloško (KDH). Predsedníčka poslaneckého klubu Smeru-SD Jana Laššáková už skôr povedala, že kluby sa vytvárajú na základe výsledkov volieb a SaS si svoj klub nedokázala v tomto volebnom období udržať, keďže jej odišli členovia. Ak by parlament odobril vznik klubu SaS za pomoci Eugena Jurzycu (bývalý člen SDKÚ-DS, ktorý chce ísť do SaS, pozn. TASR), podľa Laššákovej by vznikol nebezpečný precedens do budúcnosti. Preto sa prikláňa k tomu, aby v parlamente zostali zachované výsledky volieb a nemenili sa tým, že poslanci menia stranícke tričká počas volebného obdobia.

 

Poliačik však členom vládnej strany pripomenul, že Smer-SD v roku 2003 podporil vznik klubu nezávislých poslancov, ktorý založili odídenci z ĽS-HZDS a že strana Smer-SD vznikla odštiepením od SDĽ, pričom v súčasnosti takýto postup kritizuje. "SaS sa pritom od nikoho neodštiepila. Poslanecký klub je o tom, že prispieva k plnohodnotnému fungovaniu parlamentu. SaS sa uchádza o dlhodobý mandát od voličov a túto svoju funkciu chce plniť v čo najširšej miere," apeloval.

 

Liberáli stratili klub po odchode piatich poslancov, keďže ich počet klesol na šesť. Vďaka Jurajovi Drobovi (bývalý člen SaS a NOVA, chcel sa vrátiť do klubu SaS, pozn. TASR) a Eugenovi Jurzycovi by dosiahli potrebný minimálny počet osem poslancov potrebných na vytvorenie klubu.

 

Podľa rokovacieho poriadku sa môžu poslanci združovať v poslaneckých kluboch, a to podľa príslušnosti k politickým stranám, politickým hnutiam alebo k volebným koalíciám, za ktoré boli zvolení do Národnej rady SR. Ak dôjde počas volebného obdobia k rozdeleniu volebných koalícií alebo k zlúčeniu politických strán či hnutí, rozdelia sa alebo sa zlúčia aj ich poslanecké kluby, ak spĺňajú podmienky podľa rokovacieho poriadku.

 

Tento zákon tiež hovorí, že ak sa chcú poslanci združiť do poslaneckého klubu iným spôsobom ako prvé dva, musí utvorenie poslaneckého klubu schváliť NR SR. Výhody poslaneckého klubu sú napríklad v tom, že strana dostáva od štátu príspevky na jeho činnosť, má vyčlenené kancelárske priestory na pôde NR SR a predseda klubu sa zúčastňuje na poslaneckých grémiách a jeho členovia môžu sedieť v osobitných kontrolných výboroch parlamentu.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies