Sagan získal Zlatý pedál, Velits Cenu fair-play

NETKY.SK • 29 December 2014, 07:06 • 3 min
Sagan získal Zlatý pedál, Velits Cenu fair-play

BRATISLAVA - Peter Sagan sa stal najlepším slovenským cyklistom roka a získal Zlatý pedál 2014. Výsledky 35. ročníka tradičnej ankety vyhlásili v nedeľu večer v bratislavskom hoteli Holiday Inn.

slovakia

left justify in out

Dvadsaťštyriročný Žilinčan Sagan obhájil vo výročnom hodnotení Slovenského zväzu cyklistiky vlaňajšie prvenstvo a celkovo piatykrát ovládol Zlatý pedál. Predtým dostal ocenenie aj v roku 2008, keď sa stal takisto ako rok predtým aj talentom sezóny, a tiež v rokoch 2011 a 2012. Aj na ďalších priečkach ankety bolo poradie rovnaké ako vlani. Strieborný skončil majster sveta v tímovej časovke Peter Velits, tretiu priečku obsadila ženská svetová jednotka v cyklotriale Tatiana Janíčková. Za Talent roka 2014 vyhlásili Mateja Ulíka.

 

Sagan, ktorý pre pracovné povinnosti na slávnosti chýbal a zastúpili ho jeho otec Ľubomír s bratom Jurajom, triumfom v ankete Zlatý pedál 2014 zavŕšil svoje pôsobenie v tíme Cannondale. Od nového roka už bude aj oficiálne členom tímu Tinkoff-Saxo, v ktorom si bude obliekať aj dres úradujúceho majstra Slovenska. V sezóne 2014 štvrtý rok po sebe bojoval až do samotného záveru o titul majstra sveta, ale úspech v španielskej Ponferrade mu opäť ušiel v poslednom okruhu. V roku 2014 vyhral Sagan sedem pretekov - majstrovstvá Slovenska, etapy na Okolo Švajčiarska, Okolo Kalifornie, Tri dni De Panne-Koksijde, Tirreno - Adriatico a Okolo Ománu aj klasiku E3 Harelbeke. V júli na Tour de France získal zelený dres víťaza bodovacej súťaže. "Som rád, že už mám po sezóne. Každá nemôže byť super. Dosiahol som aj dobré výsledky, aj keď sme všetci zvyknutí na niečo väčšie. Na každého športovca príde útlm. Verím, že ja som si ho vyčerpal tento rok a ďalší už bude lepší," nádejal sa po skončení majstrovstiev sveta Peter Sagan. 

 

Na slávnostnom galavečere Zlatý pedál vyhlásili aj najlepších v jednotlivých odvetviach Slovenského zväzu cyklistiky. Sagan triumfoval okrem absolútneho poradia aj medzi cestármi. V cyklotriale získala ocenenie Tatiana Janíčková, v cyklokrose Martin Haring, v sálovej cyklistike Nicole Frýbortová, v cyklistike zdravotne znevýhodnených Jozef Metelka, v bikrose Sebastián Sulka, v disciplíne horskej cyklistiky zjazd Martin Knapec, v cross country Michal Lami a na dráhe Alžbeta Pavlendová. Cenu za celoživotný prínos pre slovenskú cyklistiku získal Ľubomír Žitňan, Cenu za mimoriadny športový výkon Filip Polc. Petra Velitsa ocenili Cenou fair-play. Miss slovenskej cyklistiky 2014 sa stala Mariana Findrová. 


Výročné hodnotenie Slovenského zväzu cyklistiky udeľujú pravidelne od roku 1980. 

Výsledky - Najlepší cyklista SR za rok 2014: 
Zlatý pedál 2014 - cyklista roka 2014: 1. Peter Sagan, 2. Peter Velits, 3. Tatiana Janíčková 
Talent roka 2014: Matej Ulík 
Miss slovenskej cyklistiky: Mariana Findrová 

Najlepší podľa odvetví SZC: 
Cyklista roka 2014 - cyklotrial: Tatiana Janíčková 
Cyklista roka 2014 - cyklokros: Martin Haring 
Cyklista roka 2014 - sálová cyklistika: Nicole Frýbortová 
Cyklista roka 2014 - Masters: Marián Valášek 
Cyklista roka 2014 - zdravotne znevýhodnený: Jozef Metelka 
Cyklista roka 2014 - BMX / bikros: Sebastián Sulka 
Cyklista roka 2014 - horská cyklistika zjazd / four cross: Martin Knapec 
Cyklista roka 2014 - horská cyklistika cross country: Michal Lami 
Cyklista roka 2014 - dráhová cyklistika: Alžbeta Pavlendová 
Cyklista roka 2014 - cestná cyklistika: Peter Sagan 

Ďalšie ocenenia: 
Cena za celoživotný prínos pre slovenskú cyklistiku: Ľubomír Žitňan 
Cena za mimoriadny športový výkon: Filip Polc 
Cena fair play: Peter Velits 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies