Rusko: USA sa snažia umiestniť zbrane do vesmíru

NETKY.SK • 21 Máj 2024, 13:26 • 2 min
Rusko: USA sa snažia umiestniť zbrane do vesmíru

MOSKVA - Rusko vyslovilo podozrenie, že Spojené štáty sa snažia rozmiestniť zbrane vo vesmíre. Ide o ďalšie obvinenie Moskvy na adresu USA, ktoré zaznelo deň po tom, čo USA na pôde Bezpečnostnej rady OSN vetovali ruský návrh na zákaz rozmiestňovania či používania zbraní vo vesmíre. Správu priniesla AFP.

slovakia

left justify in out

Hovorkyňa ruského rezortu zahraničných vecí Marija Zacharovová vo vyhlásení na margo tohto rozhodnutia napísala, že Spojené štáty a ich spojenci "opäť ukázali, že ich skutočné priority v oblasti kozmického priestoru nie sú zamerané na udržanie vesmíru bez zbraní akéhokoľvek druhu, ale na umiestnenie zbraní do vesmíru a jeho premenu na arénu pre vojenskú konfrontáciu".
 
Výsledky hlasovania sú podľa nej pre Moskvu sklamaním - okrem iného aj pre to, že predkladatelia návrhu Rusko a Čína podnikli kroky, aby vzali do úvahy pripomienky ostatných členov Bezpečnostnej rady OSN, ktorí sa napriek tomu "postavili proti našej konštruktívnej a komplexnej iniciatíve".
 
Napriek tejto situácii sa však Moskva bude naďalej zasadzovať za to, aby "sa prieskum mimozemského priestoru uskutočňoval len na mierové účely, v prospech celého ľudstva a na základe rovnosti".
 
Zástupca veľvyslankyne USA pri OSN Robert Wood pred hlasovaním povedal, že Rusko 16. mája vypustilo na nízku obežnú dráhu Zeme satelit, ktorý je podľa USA pravdepodobne zbraňou schopnou zaútočiť na iné satelity na tejto obežnej dráhe.
 
Wood pred hlasovaním na pôde BR OSN pripomenul aj to, že Rusko 24. apríla vetovalo návrh rezolúcie predloženej USA a Japonskom, ktorý všetky členské krajiny vyzýval, aby nevyvíjali jadrové zbrane určené na umiestnenie na obežnej dráhe.
 
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: AFP, Ilustračné foto: Aviation Week
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies