Rusko tvrdí, že zbrane pre Kyjev nepomôžu vyriešiť krízu na východe Ukrajiny

NETKY.SK • 17 December 2014, 09:04 • 2 min
Rusko tvrdí, že zbrane pre Kyjev nepomôžu vyriešiť krízu na východe Ukrajiny

MOSKVA - Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v utorok vyhlásil, že dodávanie zbraní Kyjevu nepomôže vyriešiť krízu na východe Ukrajiny.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Reagoval tak na oznámenie Bieleho domu, že americký prezident Barack Obama tento týždeň podpíše zákon schvaľujúci takéto dodávky. Rusko a Západ majú spor kvôli konfliktu na východe Ukrajiny, kde boje medzi vládnymi vojakmi a proruskými separatistami pripravili od polovice apríla o život už vyše 4700 ľudí. Západ uvalil na Moskvu sankcie za podiel na tejto kríze.
      

Nový americký zákon umožní Washingtonu zaviesť nové sankcie proti Rusku za ukrajinskú krízu a tiež poskytovať zbrane Kyjevu, uviedla tlačová agentúra Reuters. "V posledných týždňoch sa diskusia o poskytovaní... smrtiacich zbraní Ukrajine znepokojujúco zintenzívnila," povedal podľa ruskej agentúry RIA Novosti Riabkov vo vyjadreniach o kríze v priemyselnej oblasti Donbas na východe Ukrajiny. Zdôraznil, že ľudia hľadajúci riešenie krízy by nemali poskytovať zbrane, "ktoré budú použité na zabíjanie rusky hovoriacich obyvateľov Donbasu", ale mali by vyvíjať tlak na Kyjev, aby viedol rozhovory s povstalcami.

 

Rusko aj napriek hromadiacim sa dôkazom odmieta tvrdenia, že sa vojensky zúčastňuje bojov na východe Ukrajiny. Tvrdí tiež, že Kyjev musí rokovať s povstalcami a zreformovať ukrajinskú ústavu, aby poskytovala Donbasu väčšiu autonómiu v rámci Ukrajiny.
      

Kyjev obviňuje Rusko z podnecovania a riadenia povstania, zrejme so zámerom, že si povstalecké oblasti anektuje alebo ich dostane pod svoju trvalejšiu a pevnejšiu kontrolu.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies