Ruskí oligarchovia prišli za týždeň o 10 miliárd dolárov

NETKY.SK • 23 December 2014, 19:27 • 2 min
Ruskí oligarchovia prišli za týždeň o 10 miliárd dolárov

MOSKVA - Oslabovanie rubľa a prepad na akciovom trhu ochudobňuje ruských oligarchov. Dvadsať najbohatších Rusov prišlo v priebehu predchádzajúceho týždňa zhruba o 10 miliárd USD (8,19 miliardy eur). Za celý rok išlo celkovo o 62 miliárd USD. S odvolaním sa na Bloomberg Billionaires Index o tom informoval denník Handelsblatt.

slovakia

left justify in out

Rubeľ je pod tlakom už niekoľko mesiacov. Ruské hospodárstvo trpí pretrvávajúcim poklesom cien ropy a západnými sankciami pre ukrajinskú krízu. Rubeľ od začiatku roka stratil celkovo 50 % hodnoty a rovnakou mierou sa prepadol aj ruský akciový trh.
     

Najviac týmto vývojom utrpel Leonid Michelson, ktorého majetok sa od začiatku roka scvrkol o 8,7 miliardy USD. Michelson je predsedom predstavenstva druhej najväčšej ruskej ropnej spoločnosti Novatek a podľa indexu Bloomberg má jeho majetok hodnotu už len 9,2 miliardy USD.
     

Takmer o dve tretiny majetku prišiel aj Gennadij Timčenko, ktorému patrí 23,5 % akcií Novateku. Keďže je blízkym spojencom prezidenta Vladimira Putina, pocítil dôsledky osobných sankcií USA a jeho majetok od začiatku roka klesol o 7,8 miliardy USD na 3,2 miliardy USD. Tretiu najväčšiu stratu utrpel Vladimir Lisin, šéf a najväčší akcionár oceliarskeho podniku Novolipetsk Steel. Vzhľadom na prepad kurzu akcií spoločnosti o 42 % sa jeho majetok znížil o 7,5 miliardy USD.
     

O pozíciu najbohatšieho Rusa prišiel Ališer Usmanov, ktorý stratil 6,8 miliardy USD. Tento miliardár vlastní vyše 20 % akcií druhého najväčšieho ruského mobilného operátora MegaFon, ktorého akcie klesli o 58 %. Usmanovove straty trochu zmiernili zisky čínskych technologických spoločností Alibaba Group Holding a JD.Com.
     

Novou jednotkou sa stal Viktor Vekselberg, ktorý spolu s ďalšími štyrmi miliardármi v roku 2012 predal polovicu ropného podniku TNK-BP štátom kontrolovanej Rosnefti za 28 miliárd USD. Jeho majetok má hodnotu 13,6 miliardy USD a Usmanova prekonáva o 239 miliónov USD.
     

Oleg Deripaska je jediným ruským miliardárom, ktorému sa podarilo v tomto roku majetok zvýšiť o 855 miliónov USD. A pomohol mu práve slabnúci rubeľ. Najväčší hlinikárenský koncern sveta Rusal, kde Deripaska vlastní 48 %, totiž účtuje náklady v rubľoch, no produkciu predáva za devízy. Navyše akcie Rusalu sa kótujú na hongkonskej burze a ich kurz v priebehu roka vzrástol až o 101 %.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies