Rusi dopovali hendikepovaných juniorov!

NETKY.SK • 13 December 2016, 11:03 • 2 min
Rusi dopovali hendikepovaných juniorov!

MOSKVA - Ak prvej správe vyšetrovateľa ruských dopingových podvodov Richarda McLarena vyčítali nedostatok dôkazov, druhý diel, ktorý zverejnil minulý piatok v Londýne, ponúkol detailný opis toho, čo sa dialo v zákulisí celého systému.

slovakia

left justify in out

Kanadský právnik priložil k záverom svojho skúmania tisícky strán obsahujúcich preklad e-mailovej komunikácie medzi osnovateľmi a aktérmi mechanizmu, siahodlhý zoznam sfalšovaných testov aj fotografie špeciálnych fľašiek na vzorky s močom poškriabaných po manipulácii. Dovedna 1116 dokumentov je k dispozícii na webovej stránke ipevidencedisclosurepackage.net. 


McLaren v správe ukázal najmä na 12 ruských medailistov zo zimných olympijských hier v Soči 2014, ktorých dopingové testy boli zmanipulované tak, aby sa neprišlo na užívanie zakázaných látok. Obsah elektronickej pošty však odhaľuje skutočné rozmery nekalých praktík. Tie po ZOH prerástli do mašinérie, ktorú kľúčový informátor Grigorij Rodčenkov nazval metódou miznutia pozitívnych nálezov.

 

Systém kryl nielen špičkových športovcov, ale napríklad aj zrakovo hendikepovaných či deti do veku 15 rokov. Piati nevidiaci vzpierači boli v roku 2015 pozitívni na steroid metándienón, ktorý im bez ich vedomia podávali v tréningovom centre. "To je nehoráznosť. Dávajú to ľudom, ktorí nemôžu vidieť, čo vlastne užívajú," napísal riaditeľ moskovského laboratória Rodčenkov Alexejovi Velikodnému zo štátneho Športového tréningového strediska. Ten neváhal rok pred incidentom požiadať o kamufláž pre 15-ročného atléta, nádejného juniora pochádzajúceho z Krymu. Zistili mu marihuanu, ale dva mesiace po ruskej anexii ukrajinského polostrova bolo zverejnenie takéhoto prípadu nežiaduce.


Zamestnanci moskovského laboratória čelili stupňujúcemu sa tlaku ambicióznych funkcionárov. Rodčenkov nestíhal tempo, akým prichádzali žiadosti o poskytnutie krytia. Počas zimných olympijských hier v Soči bol osobne v dejisku a do hlbokej noci sa vo vysunutom pracovisku staral o to, aby neprichytili domácich športovcov. Naliehanie nepovolilo ani v čase zimných paralympijských hier. To už prichádzali inštrukcie na krytie deviatich ruských atlétov tesne pred halovými majstrovstvami sveta v Poľsku.

 

"Nemôžem pred všetkými skryť zjavne pozitívne vzorky. Nesiem osobnú zodpovednosť za akreditáciu a prevádzku oboch laboratórií - v Soči a v Moskve," odpovedal vtedy Rodčenkov Velikodnému. Šiestim športovcom dokázal poskytnúť ochranu, trom do neba volajúcim prípadom už nie. Po dvoch mesiacoch šéfovi laboratória došla trpezlivosť a Velikodnému napísal, aby zvolal všetkých atlétov a posledný raz ich varoval: "Už sa ničoho neboja. Všetkým by prospel trest." 


V podobnom duchu sa niesla väčšina komunikácie. Zúčastňovali sa na nej prevažne Rodčenkov s Velikodným, ojedinelé sú odkazy od iných pracovníkov laboratória či od Natalie Želanovovej, antidopingovej poradkyne ministra športu Vitalija Mutka. Meno šéfa rezortu či jeho bývalého námestníka Jurija Nagornycha sa však vyskytuje iba vo forme iniciál a ich priamu účasť na podvodoch bude ťažké dokázať. 


Rodčenkov ušiel z Ruska do USA, kde najskôr ponúkol svoju verziu udalostí denníku New York Times. Vo vlasti ho obvinili z krivej prísahy, priekupníctva, sprenevery či vyhrážania, prišili mu aj údajné navádzanie športovcov na užívanie neznámych látok. Rodčenkovove vyhlásenia o podvodoch počas ZOH 2014, ktoré mali kamuflovať doping ruských športovcov, viedli k spusteniu vyšetrovania Svetovej antidopingovej agentúru (WADA) pod vedením McLarena.

 

Na základe prvých zistení kanadského právnika viaceré športové federácie zakázali ruským reprezentantom štartovať na olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiro. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies