NEW YORK – Ruský rubeľ sa v roku 2025 stal nečakaným favoritom na globálnom devízovom trhu. Od začiatku roka posilnil voči americkému doláru až o 38 % v rámci mimoburzového obchodovania, čím sa zaradil medzi najziskovejšie meny sveta. Tento trend podľa ekonómov súvisí so slabnúcim dolárom, ktorý je pod tlakom nových amerických ciel.
Podľa Sofyi Donets, ekonómky spoločnosti T-Investments, rubeľ na rozdiel od mnohých mien rozvíjajúcich sa trhov nepociťuje tlak z odlevu kapitálu, ktorý bežne sprevádza ústup globálnych investorov od rizikovejších aktív. Rubeľ sa tak ocitol vo výhodnej pozícii na trhu.
Iskander Lutsko, vedúci výskumu a správy portfólia v dubajskej spoločnosti Istar Capital, upozornil aj na politické pozadie tohto vývoja. Podľa neho je viditeľné "roztápanie vzťahov" medzi Moskvou a Washingtonom, čo tiež prispelo k zvýšenému záujmu investorov o ruskú menu. "Momentálne nevidíme žiadne jasné faktory, ktoré by mohli oslabiť rubeľ. Podmienky, ktoré ho podporujú, by mali pretrvať aj v blízkej budúcnosti," dodal Lutsko.
Rubeľ posilňuje aj reálne – podľa Ruskej centrálnej banky sa reálny efektívny výmenný kurz rubľa (voči menám hlavných obchodných partnerov Ruska, upravený o infláciu) v marci medzimesačne zvýšil o 7,1 %. V medziročnom porovnaní za obdobie január – marec ide až o nárast o 19,2 %.
Zdá sa, že geopolitika, makroekonomické faktory a pohyby investorov vytvorili nečakanú bublinu optimizmu okolo ruskej meny – a svet si to začína všímať.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies