V roku 2024 Zem zažila najteplejší rok v histórii meraní, čo viedlo k rýchlejšiemu nárastu hladiny svetových oceánov, než sa pôvodne očakávalo. Podľa údajov amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) stúpla hladina morí o 0,59 centimetra, čo je viac ako predpokladaných 0,43 centimetra.
Od roku 1993, keď sa začali satelitné merania výšky oceánov, stúpla priemerná hladina morí o celkových 10 centimetrov. Tento trend je pripisovaný ľudskou činnosťou spôsobenou klimatickými zmenámi, ktoré vedú k otepľovaniu oceánov a topeniu ľadovcov. V predchádzajúcich rokoch bol hlavnou príčinou nárastu hladiny oceánov prísun vody z pevniny v dôsledku topenia ľadovcov a ľadových štítov, čo predstavovalo dve tretiny celkového nárastu. V roku 2024 však bola zvýšená hladina morí spôsobená najmä tepelnou expanziou vody, keď sa oceánska voda pri otepľovaní rozpína, čo tvorilo približne dve tretiny nárastu.
Rastúca hladina morí predstavuje vážnu hrozbu pre milióny ľudí žijúcich na ostrovoch alebo pozdĺž pobreží. Ohrozené sú najmä nízko položené oblasti v Indii, Bangladéši, Číne a Holandsku, ako aj ostrovné štáty v Tichom a Indickom oceáne.
Tieto zistenia zdôrazňujú naliehavú potrebu riešiť klimatické zmeny a prijať opatrenia na zmiernenie ich dopadov na globálnu populáciu a životné prostredie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies