Rodiny obetí filipínskej protidrogovej vojny žiadajú spravodlivosť: Volajú po vyšetrovaní ďalších úradníkov spolu s Dutertem +VIDEO

NETKY.SK • 13 Marec 2025, 11:07 • 3 min
Rodiny obetí filipínskej protidrogovej vojny žiadajú spravodlivosť: Volajú po vyšetrovaní ďalších úradníkov spolu s Dutertem +VIDEO

Manila, Filipíny – Už takmer osem rokov uplynulo od zmiznutia bratov Crisanta a Juana Carlosa jedného rána v Quezon City, rozľahlej severnej štvrti metropolitnej oblasti Manily. Do 24 hodín boli ich nehybné telá nájdené s početnými strelnými zraneniami. Ich matka, Llore Pasco, odvtedy žije s neutíchajúcou bolesťou a túžbou po spravodlivosti.

slovakia

left justify in out

V ten májový deň roku 2017 opustil 34-ročný Crisanto, otec štyroch detí, domov skoro ráno, aby si vyzdvihol licenciu na prácu súkromného bezpečnostného strážcu. Krátko nato ho nasledoval jeho 31-ročný brat Juan Carlos, ktorý pracoval ako čiastočný výberca účtov za služby. Obaja sa už nikdy nevrátili.

Nasledujúci deň sa rodina dozvedela z televíznych správ, že obaja bratia boli zastrelení políciou, ktorá ich obvinila z lúpeže. Trvalo celý týždeň, kým Pasco mohla prevziať telá svojich synov z márnice. Ďalej nasledovali roky agónie, keď Pasco stratila nádej na dosiahnutie spravodlivosti.

Keď sa tento týždeň dozvedela o zatknutí bývalého prezidenta Rodriga Duterteho v súvislosti s jeho brutálnou vojnou proti drogám, zaplavili ju emócie. „Cítila som nervozitu a strach, ale aj vzrušenie,“ povedala Pasco, ktorá pracuje ako predavačka jedla a masérka. „Oči sa mi zaliali slzami. Po toľkých rokoch čakania sa to konečne deje. Toto je ono,“ povedala pre Al Jazeeru.

Medzinárodný trestný súd (ICC), ktorý vydal zatykač na Duterteho, bol jej poslednou nádejou na spravodlivosť, povedala Pasco, vedúca členka skupiny Rise Up for Life and for Rights, združujúcej matky a manželky tých, ktorí boli zabití počas protidrogovej vojny v krajine. Pasco priznala, že mala „malú alebo žiadnu nádej“ na spravodlivosť pre vraždu svojich synov na Filipínach.

V utorok medzinárodná policajná organizácia Interpol doručila zatykač ICC proti Dutertemu na letisku v Manile, obviňujúc ho zo „zločinov proti ľudskosti“ v súvislosti s tisíckami zabití podozrivých užívateľov a dílerov drog počas jeho pôsobenia vo funkcii. Neskôr v ten istý deň filipínska vláda umožnila Duterteho prevoz do Haagu, kde sídli medzinárodný súd.

Podľa policajných záznamov bolo počas Duterteho pôsobenia vo funkcii od roku 2016 do 2022 zabitých viac ako 7 000 ľudí v oficiálnych protidrogových operáciách. Ľudskoprávne skupiny však tvrdia, že skutočný počet obetí by mohol byť až 30 000, vrátane tých, ktorí boli zabití ozbrojencami, z ktorých niektorí boli neskôr identifikovaní ako tajní policajti.

Duterte dorazil do Holandska v stredu popoludní, kde bol oficiálne odovzdaný do jurisdikcie ICC. Napriek kritike a protestom Duterteho podporovateľov filipínsky prezident Ferdinand Marcos Jr. uviedol, že prekvapivé zatknutie bolo v súlade so „záväzkami Filipín voči Interpolu“.

Mimosúdne zabíjania

Christine Pascual pracovala v kaderníctve, keď sa dozvedela o Duterteho zatknutí. „Klientka sa ma pýtala, prečo plačem, keď jej upravujem vlasy,“ povedala Pascual pre Al Jazeeru, pričom spomienky na jej zosnulého syna, 17-ročného Joshuu Pascuala Laxamanu, sa jej v tej chvíli vrátili. „Prešla som si toľkou úzkosťou a bolesťou od chvíle, keď bol Joshua zabitý, až po čas, keď som začala žiadať spravodlivosť za jeho smrť,“ dodala.

Laxamana, profesionálny online hráč, bol na ceste domov z turnaja na severe Filipín, keď ho zastrelila polícia. Záznamy ukazujú, že údajne strieľal na policajtov a pokúsil sa utiecť na motocykli. Rodina však tvrdí, že Laxamana nevedel jazdiť na motocykli a nikdy nepoužíval drogy ani nemanipuloval so zbraňami, ako tvrdila polícia.

Roky sme boli veľmi sklamaní, že sa nič nedeje v prípade môjho syna a iných prípadov mimosúdnych zabíjaní,“ povedala Pascual. „Takže sme boli veľmi prekvapení správou o Duterteho zatknutí. Sme veľmi radi, že teraz bude musieť čeliť nám na súde,“ dodala, pričom priznala, že dvaja policajti zapojení do smrti jej syna pravdepodobne nikdy nebudú potrestaní. 


Zdroj textu: aljazeera.com, voa.com, reuters.com, Foto: aljazeera.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike.

Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies