Richard Raši: Mier je jedinou cestou – pripomeňme si 80. výročie víťazstva nad fašizmom skutkami, nie iba slovami +VIDEO

NETKY.SK • 8 Máj 2025, 12:56 • 2 min
Richard Raši: Mier je jedinou cestou – pripomeňme si 80. výročie víťazstva nad fašizmom skutkami, nie iba slovami +VIDEO

slovakia

left justify in out

PIEŠŤANY - Predseda Národnej rady SR Richard Raši počas osláv 80. výročia víťazstva nad fašizmom v Piešťanoch vyzval na aktívne úsilie o ukončenie vojen vo svete. Zdôraznil, že mier je záväzkom voči minulosti i budúcnosti, a pripomenul cenu, ktorú naši predkovia zaplatili za slobodu.

Otvoriť časovú os

linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Slovensko si 8. mája pripomenulo 80 rokov od ukončenia druhej svetovej vojny – konfliktu, ktorý navždy zmenil tvár Európy aj sveta. Pri tejto príležitosti zaznelo z úst predsedu Národnej rady SR Richarda Rašiho silné posolstvo: ak chceme výročie naplniť reálnym obsahom, musíme spraviť všetko pre ukončenie zabíjania a obnovenie mieru vo svete.

„Mier nie je len slovo – je to jediný recept, ako zabezpečiť, aby sa minulosť plná hrôz a utrpenia už nikdy neopakovala,“ vyhlásil Raši pred zhromaždenými v Piešťanoch. Zdôraznil, že mier potrebujú nielen Ukrajina a Gaza, ale aj Pakistan, India a ďalšie časti sveta, kde stále vládnu zbrane a násilie.

Raši pripomenul, že 8. máj nie je obyčajným sviatkom, ale pripomienkou konca najväčšieho vojnového besnenia v dejinách ľudstva. „Druhá svetová vojna zanechala Európu fyzicky zničenú a morálne vyčerpanú. Bola to doba, kedy sa zrútili hodnoty, porušili všetky ľudské i božie prikázania a svet sa musel nanovo naučiť, čo znamenajú spravodlivosť, právo a úcta k životu,“ povedal.

Napriek tomu, že sa z vojnovej minulosti už viackrát poučilo celé generácie, Európa sa podľa predsedu parlamentu opäť stala miestom vojnového konfliktu. „Trvalý a udržateľný mier na Ukrajine musí byť našou povinnosťou. Mier nie je slabosť – je to najvyšší prejav civilizácie,“ dodal.

V príhovore sa Raši osobitne poďakoval všetkým, ktorí v druhej svetovej vojne bojovali proti fašizmu – vojakom, partizánom, príslušníkom spojeneckých armád aj všetkým, ktorí sa zlu vzopreli. „Dnes tu s nami stoja ľudia, ktorí sa postavili zlu so zbraňou v ruke. Vďaka ich obete dnes môžeme žiť slobodne. K ich pamiatke sa skláňame s úctou – ich boj nám pripomína, čo všetko sme ochotní stratiť, keď moc nahradí spravodlivosť,“ uviedol predseda NR SR.

Zdroj: Maroš Bednár/Netky

Na záver svojho príhovoru Raši varoval, že dejiny sa môžu opakovať, ak stratíme pamäť a otupíme voči zlu. Výročie víťazstva nad fašizmom je podľa neho nielen príležitosťou na spomienku, ale aj záväzkom konať – v mene mieru, ľudskosti a dôstojnosti.


Zdroj textu: ÚV SR, Foto: Maroš Bednár/Netky


Autor: Viktória Gromová

Študentka Dubnického inštitútu, odbor učiteľstvo praktickej prípravy v ekonomických predmetoch. pre redakciu Netky píšem domácu politiku a domáce dianie. O politiku sa zaujimam od 17 rokov a aktívne sa jej venujem od 19. Rada čítam ekonomické knihy. Zaujimam sa aj o celosvetové dianie.

Netky počítadlo prazdniny
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies