Rezortu zdravotníctva chýba podľa lekárnikov vízia

NETKY.SK • 29 December 2015, 14:04 • 2 min
Rezortu zdravotníctva chýba podľa lekárnikov vízia

BRATISLAVA - Slovenské zdravotníctvo potrebuje podľa Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) takú víziu, ktorá nebude predmetom politicko-obchodných dohôd v pravidelných štvorročných intervaloch.

slovakia

left justify in out

"Túto víziu určite nevypracujú tí, ktorí zdravotnícky systém aktuálne vlastnia a pre ktorých je iba jednou z obchodných príležitostí. Pokiaľ štátna moc nedokáže zveriť rozhodujúce slovo odborníkom s reálnym a osobným vzťahom k poskytovaniu zdravotnej starostlivosti ako službe, nie ako obchodu, tak sú akékoľvek pokusy o zlepšenie fungovania zdravotníctva smiešne," konštatoval pre agentúru SITA prezident SLeK Ondrej Sukeľ.
Rok 2016 bude volebný, keďže v marci sa uskutočnia parlamentné voľby. "V programoch politických strán som až na pár výnimiek nenašiel zásadnú ambíciu odborného rozvoja zdravotníctva. Predpokladám teda pokračovanie systémového zneužitia prirodzeného pro-pacientského nastavenia slovenských zdravotníkov," uviedol Sukeľ.


V roku 2016 chce lekárnická komora uskutočniť tri osvetové kampane zamerané na bezpečnosť farmakoterapie v špecifických skupinách pacientov, a to dojčiace matky, deti. "Chceme aktívne participovať na riešení katastrofálnej nedostupnosti liekov. Smerom k členom komory chceme zásadne skvalitniť ponuku služieb - právnych, ekonomických, publikačných a vzdelávacích," dodal Sukeľ.


Smerom k politickej reprezentácii plánuje SLeK zorganizovať odborné stretnutia zamerané na problematiku cenotvorby liekov, hodnotenia lekárenskej starostlivosti, profesijnej samosprávy a kompetencií farmaceuta. "Bude nevyhnutné participovať na aplikácii smernice EU zameranej na verifikáciu liekov. Máme dostatok informácií a podkladov z funkčných systémov v zahraničí, ktoré chceme ponúknuť v záujme zvýšenia kvality poskytovania lekárenskej starostlivosti," uzavrel prezident SLeK.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies