Rezort financií chce zakázať hotovostné platby nad 5000 eur

NETKY.SK • 20 August 2012, 11:03 • 2 min
Rezort financií chce zakázať hotovostné platby nad 5000 eur

Rezort financií chce zakázať hotovostné platby nad 5000 eur - Slovensko Od budúceho roka by malo byť zakázané uskutočniť v hotovosti platbu, ktorej hodnota prevyšuje 5000 eur. Zákaz, z ktorého však budú aj viaceré výnimky, sa má vzťahovať na všetky fyzick

slovakia

left justify in out

img

Od budúceho roka by malo byť zakázané uskutočniť v hotovosti platbu, ktorej hodnota prevyšuje 5000 eur. Zákaz, z ktorého však budú aj viaceré výnimky, sa má vzťahovať na všetky fyzické a právnické osoby na území SR, ako aj na platby mimo Slovenka uskutočnené osobami, ktoré majú v SR obvyklý pobyt, sídlo alebo pobočku.

Navrhuje to Ministerstvo financií (MF) SR v zákone o obmedzení platieb v hotovosti, ktorý predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Právna norma je súčasťou opatrení vyplývajúcich z vládou schváleného Akčného plánu boja proti daňovým podvodom na roky 2012 až 2016.

"Zavedenie povinného bezhotovostného styku nad určitý limit je možné vnímať ako príspevok nielen k obmedzeniu podvodných konaní v daňovej oblasti, ale aj ako opatrenie na boj proti praniu špinavých peňazí, na boj proti korupcii a trestnej činnosti, či pri ochrane pred financovaním terorizmu," vysvetľuje rezort financií. Obmedzením hotovostných platieb sa má zabrániť napríklad fiktívnemu vystavovaniu príjmových a výdavkových dokladov bez reálneho toku finančných prostriedkov či iným druhom tzv. kreatívneho účtovníctva.

Za zákaz odovzdať alebo prijať hotovostnú platbu nad stanovený limit hrozí fyzickej osobe pokuta do 10.000 eur a podnikateľovi až do 150.000 eur. O sankciách budú rozhodovať miestne príslušné daňové a colné úrady a výnos z nich bude príjmom štátneho rozpočtu.

Výnimky zo zákona sa majú vzťahovať na vymedzené situácie, kedy je stranou platby štát alebo iný verejný orgán, napríklad pri platení daní a ciel. Ministerstvo financií tiež v návrhu pripúšťa hotovostné platby nad stanovený limit vtedy, keď je na to závažný dôvod - v čase vojny, krízového alebo núdzového stavu, pri platobných službách, poštovom platobnom styku, spracovaní a preprave hotovosti či pri zmenárenskej činnosti.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies