Reportéri bez hraníc chcú, aby boli útoky na novinárov vojnovými zločinmi

NETKY.SK • 14 December 2013, 08:05 • 2 min
Reportéri bez hraníc chcú, aby boli útoky na novinárov vojnovými zločinmi

NEW YORK - Organizácia Reportéri bez hraníc navrhuje, aby boli útoky na novinárov považované za vojnové zločiny a aby sa nimi zaoberal Medzinárodný trestný súd.

slovakia

left justify in out

Návrh zaznel v noci nadnes na pôde Bezpečnostnej rady OSN na neoficiálnych rokovaniach, ktoré sa konali kvôli alarmujúcej bilancii, keďže toho roku prišlo o život viac ako 50 novinárov. Odhaduje sa, že 90 percent týchto prípadov zostane nepotrestaných.  

Francúzsko, ktoré tento mesiac predsedá Bezpečnostnej rade, je obzvlášť zainteresované na tejto téme po zavraždení dvoch francúzskych novinárov v Mali.

Riaditeľ organizácie Reportéri bez hraníc Christophe Deloire vo svojom príspevku upozornil, že nepotrestanie útokov na novinárov "povzbudzuje" k ďalším útokom. Britský veľvyslanec Mark Lyall Grant zasa zdôraznil, že ochrana novinárov nie je témou len pre médiá, ale "pre nás všetkých".

Nebezpečenstvom, ktorému novinári často čelia, je uväznenie. Podľa údajov, ktoré zazneli na schôdzke v New Yorku, v súčasnosti je vo väzení 183 novinárov z celého sveta. V Spojených štátoch sídliaci Výbor na ochranu novinárov zverejní svoju tohoročnú štatistiku o počte väznených novinárov na budúcu stredu. 
  

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies