REPORTÁŹ: Ktorí sú najúspešnejší slovenskí autori? Pozrite si reportáž Netiek z odovzdávania cien Ikariáda!

NETKY.SK • 29 Máj 2024, 14:30 • 3 min
REPORTÁŹ: Ktorí sú najúspešnejší slovenskí autori? Pozrite si reportáž Netiek z odovzdávania cien Ikariáda!

Vydavateľský dom IKAR ocenil najúspešnejších autorov za rok 2023 Zlatou a Platinovou knihou. Najviac ocenení si odniesli spisovateľ trilerov Jozef Karika a gastroenterológ Ladislav Kužela. Cenu literárnej kritiky, Zlaté pero 2023, získala Michaela Rosová za knihu Dar. Či majú ocenení autori doma na ceny osobitnú miestnosť, prezradili Netkám v exkluzívnych rozhovoroch.

slovakia

left justify in out

Vydavateľstvo IKAR vyhlásilo výročné ceny za rok 2023. Na Ikariáde odovzdalo šestnásť Zlatých kníh, sedem Platinových kníh a cenu odbornej poroty Zlaté pero. Tentoraz sa ceny odovzdávali v dvoch kategóriách – beletria a populárno-náučná literatúra. Vydavateľský dom a knižná distribúcia IKAR udeľuje ocenenia Zlatá kniha, Platinová kniha a Zlaté pero svojim najúspešnejším autorkám a autorom od roku 2000. Tento rok sa ocenenia rozšírili aj o tituly z vydavateľstva Slovenský spisovateľ.

Na udelenie Zlatej knihy bolo potrebné dosiahnuť viac ako 7 tisíc predaných kusov v prípade populárno-náučnej publikácie a viac ako 10 tisíc kusov v prípade beletrie. Aby autor získal Platinové ocenenie, museli byť predaje jeho titulu vyššie ako 15 tisíc kusov v prípade populárno-náučnej publikácie a viac ako 20 tisíc kusov pri beletrii,“ upresnil pre Netky generálny riaditeľ vydavateľstva IKAR Marek Néma.

Štyri ocenenia - trikrát Zlato a jedenkrát Platinu získal úspešný slovenský autor mysterióznych trilerov Jozef Karika, ktorý patrí k najčítanejším slovenským prozaikom a úspešným stredoeurópskym autorom. Doteraz publikoval 21 kníh, ktoré okrem slovenčiny vyšli aj v češtine, poľštine, angličtine, maďarčine a mace dónštine. Predalo sa viac než 550 tisíc výtlačkov jeho kníh. Je držiteľom siedmich Platinových kníh, trinástich Zlatých kníh, dvoch Zlatých pier od literárnej kritiky, Ceny čitateľov Anasoft litera, Ceny Literárneho fondu a ďalších ocenení. Jeho román Trhlina sa stal najúspešnejším slovenským románom posledných dekád. Romány Na smrť a Čierny rok sú rozsahom a rozpätím dejového oblúka najväčšie slovenské beletristické diela za polstoročie, zaraďujú sa medzi tri najrozsiahlejšie romány v slovenskej literatúre. Šesťdielny románový cyklus Čierny kruh je najväčšou viacgeneračnou ságou napísanou v slovenčine. Preklady jeho kníh sa stali bestsellermi aj v Česku, Poľsku a Maďarsku. Posledným publikovaným trilerom s historickým pozadím bola Hlbina z roku 2023. Tento rok si odniesol tri Zlaté knihy za knihy Smäd, Hlbina a Čierny kruh a jednu Platinovú knihu za triler Smršť, ktorý sa dočkal aj filmového spracovania.

Na ceny som mal doma samostatnú miestnosť a teraz som si kúpil malý záhradný domček. Koľko mám spolu cien ani neviem. Ale určite je to bonus a skvelá motivácia. Je to znamenie, že ľudia majú záujem to čítať. Jedna vec je remeslo, ktoré nás baví a druhá vec je, keď to niekto číta,“ neskrýval radosť Jozef Karika.

Tri ocenenia si odniesol uznávaný gastroenterológ Ladislav Kužela za svoje publikácie o zdravom trávení, na ktorých sa podieľal spoločne so Zuzanou Čižmárikovou a Martinou Kuželovou. Okrem nich si dva kovy odniesli aj autor bestsellerov Jozef Banáš, najúspešnejšia slovenská spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková a autor detektívnych románov Peter Šloser. Z ceny sa tešili aj Zuzana Smatanová a Peter Nagy.

Som rád, že som sa šťastnou náhodou dostal do tejto brandže medzi tak vážených ľudí, ako sú spisovatelia. Ja som totiž „len“ textár. Ale vďaka Zuzke Smatanovej sme stvorili knižku z mojich starých textov a oni nabrali nový rozmer. Jedna pani v samoobsluhe mi raz povedala, že podľa mojich textov učí deti spievať v škôlke a to je krásna spätná väzba,“ prezradil Netkám spevák, skladateľ a textár Peter Nagy.

Zlatú knihu vydavateľstva IKAR za kuchársku knihu Aj varenie je umenie si odniesla herecká diva Zdena Studenková.

Nie je to moja prvá cena za knihu, ale je to super. Ja som veľkým milovníkom kníh. A keď si uvedomíme, že aj v tejto sfére som trošku zanechala stopu, tak je to také lichotivé,“ hovorí s úsmevom Zdena Studenková.

Ikariádu sprevádzal moderátor Roman Juraško a o hudobný sprievod sa postarala skupina Fragile. Medzi ocenenými boli aj Martin Pyco Rausch, Iveta Henzelyová, Jana Pronská, Peter Pítr Popluhár. Cenu získal aj obľúbený tréner Maroš Molnár, jeho Gauč alebo šťastie mu pomáhala napísať Lucia Pastierová Čarná.

Lucia ma hnala do práce. Ale mne to ale nevadilo, že mi stokrát napísala, že nedodal si sľúbenú stránku. Mňa to povdzbudzovalo do práce. Bez Lucie by som to nedal,“  zveril sa Maroš Molnár.

Maroš cvičil a popísal všetky cviky, spravil tréningové plány a hrozne veľa ďalšej roboty. A ja som napísala jeho príbeh. Maroš motivoval svojich klientov a ja som motivovala jeho,“ dodala s úsmevom Lucia Pastierová Čarná.

Ocenenie Zlaté pero každoročne udeľuje literárna kritika. Tento rok o ňom rozhodovala odborná porota v zložení: Dado Nagy, Martin Kasarda, Viera Némethová a Ivana Zacharová. Porota sa cenu rozhodla udeliť spisovateľke Michaele Rosovej za jej román Dar. Z celkového počtu dvadsaťtri pôvodných diel z produkcie vydavateľstva IKAR sa do užšieho výberu dostali: 1. 2. 3. 4. 5. 6. Zdenka Becker: Už bude pol dvanástej Jozef Karika: Hlbina Dávid Manga: Vodonoh Václav Neuer: Dávid a Goliáš Radoslav Procházka: Domov na juhovýchod Michaela Rosová: Dar. Ocenenia autorom odovzdali Branislav Kostka, Martin Madej, Zuzana Vačková a Marek Néma. Zlaté pero odovzdala laureátka z roku 2022 Beata Balogová.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nora Krchňáková
NK Factory, Zdroj foto: Vydavateľstvo IKAR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies