REPORTÁŽ: Krízový štáb rozhodol, všetky podujatia sa rušia!

NETKY.SK • 9 Marec 2020, 20:23 • 2 min
REPORTÁŽ: Krízový štáb rozhodol, všetky podujatia sa rušia!

BRATISLAVA - Počet pacientov nakazených novým koronavírusom na Slovensku stúpol na sedem. Dnešnom 4-hodinovom zasadnutí krízového štábu o tom informoval dosluhujúci premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Potvrdil, že počas zasadnutia štábu pribudli dva nové potvrdené prípady, a to v Martine a Košiciach.

slovakia

left justify in out

 

14-dňová karanténa

Premiér ďalej hovoril, že od zajtrajšieho dňa (10. 3.) budú musieť občania SR vracajúci sa z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu podstúpiť 14-dňovú karanténu vrátane rodinných príslušníkov, ktorí s nimi žijú v jednej domácnosti.

 

img

 

"Byť v domácej izolácii znamená zdržať sa sociálnych kontaktov, pracovnej činnosti s výnimkou práce v mieste domácej izolácie a akýchkoľvek činností, ktoré si vyžadujú opustiť miesto izolácie," vysvetlil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

 

Všetky podujatia majú červenú

Pellegrini tiež uviedol, že pre všetky ústredné orgány štátnej správy, miestnej samosprávy a verejnej správy platí na 14 dní zákaz organizovania akýchkoľvek verejných športových či kultúrnych podujatí. "Zákaz organizovať podujatia je plošný a nerozlišuje, kto je organizátor," poznamenal premiér. Svoje dvere zatvorila aj sieť Cinemax, a to do 23. marca.

 

img

 

Hraničné priechody

"Taktiež sa od utorka začínajú aj preventívne kontroly na všetkých hraničných priechodoch na Slovensku," uviedol Pellegrini. Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) priblížila, že informačná kampaň o novom koronavíruse sa rozšíri aj na hraničné priechody Rajka, Vyšné Nemecké, Kúty, Driemota, Makov. "Budú fungovať od utorka od 6. hodiny ráno do polnoci," povedala ministerka.

 

Špeciálna PN

Všeobecní lekári budú môcť pre nový koronavírus vypísať tzv. pohybovú práceneschopnosť (PN), potvrdenia bude ošetrujúci lekár priamo zasielať do Sociálnej poisťovne, aby sa obmedzil pohyb ľudí, hovorí Pellegrini.

 

img

 

Ďalšie opatrenia

Saková predostrela, že pre vyťaženosť posilnili aj infolinky, ktoré zodpovedajú občanom o novom víruse. Kontroly letísk ostávajú naďalej v platnosti. Všetci ambulantní lekári podľa Sakovej budú telefonicky informovať o príznakoch choroby. Postupne sa budú všetky ambulancie vybavovať rúškami. "Štátny úrad na kontrolu liečiv tieto rúška certifikuje v čo najkratšej dobe," podotkla Saková.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies