REPORTÁŽ: Gröhling potvrdil, že pre letné školy pôjde pol milióna eur

NETKY.SK • 11 Jún 2020, 14:59 • 2 min
REPORTÁŽ: Gröhling potvrdil, že pre letné školy pôjde pol milióna eur

BRATISLAVA - Na letné školy rozdelí Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR pol milióna eur. V dnešných hodinách to počas tlačovej konferencie uviedol šéf rezortu školstva Branislav Gröhling (SaS).

slovakia

left justify in out

 

Pre žiakov dobrovoľné 

Dobrovoľné letné školy majú žiakom pomôcť vyrovnať rozdiely vo vedomostiach a zručnostiach, ktoré vznikli alebo sa prehĺbili v dôsledky koronakrízy. Vzdelávanie by malo mať zážitkový, hravý a tvorivý charakter. Gröhling uviedol, že letné školy budú dobrovoľné pre žiakov, učiteľov aj základné školy. Ich hlavným cieľom bude ponúknuť deťom zmysluplné využitie času s výchovno-vzdelávacou náplňou.

 

Nebude to ako v škole

Letné školy sú súčasťou opatrení ministerstva školstva na zmiernenie dôsledkov krízového obdobia počas epidémie ochorenia COVID-19, ktoré vznikli ako dôsledok prerušenia vyučovania na školách. Letná škola podľa ministra nekopíruje klasickú výučbu, ale mala by prispieť k stimulácii výchovno-vzdelávacieho procesu.

 

"Veľa škôl robilo rôzne letné aktivity pre žiakov aj v minulosti. Prvýkrát tieto školy finančne podporíme, a to sumou pol milióna eur. Vieme, že tieto aktivity budú pre mnohých žiakov veľmi prínosné, nielen pre zavretie škôl v posledných mesiacoch, ale aj ako príprava na september a na návrat do tried," poznamenal minister školstva.

 

img

 

Učiť nemusia len pedagógovia 

Letná škola má trvať od pondelka do piatka. Minister poznamenal, že každý žiadateľ môže požiadať o peniaze na jeden až tri týždňové termíny v období posledných troch augustových týždňov (10. – 28. 8.). Zloženie tried alebo skupín je na organizátoroch, rovnako ako aj voľba priestorov. Výučbu môžu zabezpečiť pedagogickí a odborní zamestnanci škôl, ale aj tímy rozšírené o študentov pedagogiky, sociálnych pracovníkov či dobrovoľníkovŠkoly môžu pripraviť aktivity v spolupráci s centrami voľného času, komunitnými centrami, univerzitami či mimovládnymi organizáciami. "Takáto spolupráca bude pozitívne hodnotená pri celkovom vyhodnocovaní rozvojových projektov letných škôl," poznamenal minister.

 

Získanie finančných prostriedkov 

Žiadatelia môžu získať 500 eur na letnú školu v trvaní štyri až šesť hodín denne a 800 eur v prípade, že deti budú v škole sedem až desať hodín za deň. Minister poznamenal, že v jednom cykle odporúčajú 20 žiakov. Školy môžu realizovať aktivity aj súbežne vo viacerých skupinách. "Podporíme zhruba 625 až 1000 týždňov v rámci vzdelávania," uviedol Gröhling. Každý žiadateľ môže získať za letnú školu najviac 2600 eur.

 

img

 

Termín podania žiadostí

Žiadatelia musia podľa Gröhlinga vypracovať a zaslať projekty na ministerstvo školstva do 26. júna. Vyhodnotenie zverejní rezort školstva do 10. júla. Bližšie informácie, ako aj príklady aktivít sú zverejnené na stránke ministerstva.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies