Remišová chce otvoriť v koalícii diskusiu o disciplinárnom stíhaní Žilinku

NETKY.SK • 9 Február 2022, 12:18 • 2 min
Remišová chce otvoriť v koalícii diskusiu o disciplinárnom stíhaní Žilinku

BRATISLAVA - Veronika Remišová chce vo vládnej koalícii otvoriť diskusiu na tému Žilinka. Má sa týkať disciplinárneho stíhania generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Informovala, že návrh na stíhanie by podľa nej mali podať poslanci parlamentu alebo hlava štátu Zuzana Čaputová.

slovakia

left justify in out

Remišová tiež skonštatovala, že proti vyhláseniam generálneho prokurátora na adresu obrannej zmluvy s USA by sa mali ohradiť samotní prokurátori a Rada prokurátorov SR. „Vyhlásiť, že zmluva s vládou ZSSR o podmienkach sovietskych vojsk na území bývalého ČSSR bola výhodnejšia ako súčasná obranná zmluva, je nepríčetné, mimo historickej reality, ale hlavne je to zneuctenie pamiatky obetí invázie v roku 1968. Zmluva so ZSSR bola podpísaná pred hlavňami tankov a invázia si v Československu vyžiadala viac ako 100 nevinných obetí," zdôraznila Remišová.

 

img

 

Súčasne uviedla, že Žilinka zverejnil svoj postoj ako oficiálne stanovisko generálnej prokuratúry a na oficiálnej stránke tejto inštitúcie. To podľa nej znamená hrubé pošliapanie dôstojnosti generálnej prokuratúry a zaťahovanie samotnej inštitúcie a jej zamestnancov do „primitívneho politického boja".

Podľa stanoviska poslanca za stranu SaS Alojza Baránika strana vo vzťahu ku generálnemu prokurátorovi reálne koná. „Konkrétne ide o podanie na Ústavný súd SR v súvislosti s paragrafom 363, ktorý som inicioval. Taktiež už dlhodobo a opakovane hovorím, že plánujem iniciovanie odvolávania generálneho prokurátora," povedal pre agentúru SITA Baránik. Rovnako SaS podľa neho trvala na zmene paragrafu 363, ktoré presadili aj v Programovom vyhlásení vlády. „Tiež dlhodobo presadzujeme zmenu generálnej prokuratúry na štátne zastupiteľstvo," dodal.

 

img


Generálny prokurátor Maroš Žilinka chcel vystúpiť v utorňajšej rozprave k obrannej dohode medzi SR a USA v parlamentne, poslanci mu to však neumožnili. Jeho prejav nakoniec prečítal podpredseda parlamentu Juraj Blanár. Žilinka v prejave poslancov vyzval, aby zmluvu neschválili. „Slovenská republika na základe takejto právnej úpravy počas celej doby platnosti tejto dohody stratí úplnú kontrolu nad časťou svojho územia," vyhlásil Žilinka.

 

img

 

Dohoda podľa neho umožní vstup a využívanie pozemkov a zariadení v súkromnom vlastníctve, ako aj vo vlastníctve štátu, samosprávnych krajov a obcí ozbrojenými silami USA a ich dodávateľmi, a to dokonca nad rámec dohodnutých zariadení a priestorov, na časovo neobmedzené obdobie a bez náhrady. „Slovenská strana nebude môcť vôbec ovplyvniť ani skontrolovať, aké vojenské zariadenia, aké typy a množstvo zbraní bude dovezené a umiestnené na území Slovenskej republiky," doplnil Žilinka.
 

Prečítajte si: Žilinka chcel vystúpiť v pléne! Obrátil sa na Kollára, no parlament ho okamžite stopoltwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies