RBI údajne zvažuje predaj Raiffeisen Bank Polska

NETKY.SK • 18 December 2014, 15:43 • 2 min
RBI údajne zvažuje predaj Raiffeisen Bank Polska

VIEDEŇ - Rakúska banková skupina Raiffeisen Bank International (RBI) možno predá svoju poľskú dcéru Raiffeisen Bank Polska, ktorá je jej druhou najväčšou zahraničnou bankou v tomto regióne, hneď po ruskej dcére. Informovala o tom agentúra Bloomberg, ktorá sa odvoláva na dva nemenované zdroje oboznámené so situáciou.

slovakia

left justify in out

Raiffeisen sa najprv s poľskými úradmi dohodla, že do roku 2016 uvedie akcie svojej poľskej dcéry na burzu vo Varšave. Teraz však chce ešte rozšíriť možnosti svojej voľby a zvažuje aj jej úplný predaj.

 

Hovorkyňa RBI Susanne Langerová na otázku Bloomberg uviedla len toľko, že rakúska banková skupina, ktorá je druhým najväčším poskytovateľom úverov vo východnej Európe, sa momentálne venuje prípravám na prvotnú verejnú ponuku (IPO) akcií svojej poľskej dcéry na varšavskej burze. Okrem toho sa usiluje sústrediť na "najatraktívnejšie oblasti a na reštrukturalizáciu, alebo upustenie od podnikateľských aktivít, ktoré neprinášajú dostatočný zisk, alebo viažu priveľa kapitálu," dodala bez ďalšieho vysvetlenia.

 

Poľská dcéra sa stala druhou najväčšou zahraničnou bankou RBI v roku 2012, keď od gréckej Eurobank Ergasias kúpila Polbank za 605 miliónov eur a zlúčila ju so svojou bankou.

 

Ešte pred rokom pritom RBI označila Poľsko za jeden z jej šiestich kľúčových trhov, medzi ktoré zaradila samozrejme Rakúsko a tiež Českú republiku, Slovensko, Rumunsko a Rusko. Bloomberg odhaduje cenu poľskej dcéry RBI na 2,3 miliardy eur. 

 

Raiffeisen Polbank mala na konci septembra 2014 aktíva v hodnote 13,5 miliardy eur a jej zisk po zdanení dosiahol v 3. kvartáli 46 miliónov eur.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona