Raketa Falcon 9 firmy SpaceX odštartovala na tretí pokus

NETKY.SK • 12 Február 2015, 08:51 • 2 min
Raketa Falcon 9 firmy SpaceX odštartovala na tretí pokus

WASHINGTON - Americká spoločnosť SpaceX v noci nadnes na tretí pokus vypustila raketu Falcon 9, ktorá do vesmíru vyniesla družicu vesmírnej agentúry NASA určenú na pozorovanie slnečných erupcií a globálnych zmien podnebia.

slovakia

left justify in out

Dobré počasie v oblasti floridského Mysu Canaveral umožnilo bezproblémový štart v plánovanom termíne o 00.03 h SEČ. 
      

Silné vlnobitie v Atlantiku však donútilo firmu SpaceX, aby zrušila plánovaný pokus o pristátie prvého stupňa rakety na plošine voľne plávajúcej v oceáne s rozmermi 100 krát 60 metrov. "Bohužiaľ, nebudeme sa môcť pokúsiť o záchranu prvého stupňa Falconu 9," uvádza sa vo vyhlásení SpaceX. 
      

Ak by SpaceX so svojím úsilím o "recykláciu" rakiet uspela, mohlo by to výrazne znížiť finančné náklady. Predchádzajúci pokus o takého pristátie uskutočnený v januári nevyšiel. Stupeň rakety síce k plošine doletel, avšak jeho pristátie bolo príliš tvrdé a raketa vybuchla.
      

Po dnešnom štarte sa chce SpaceX - napriek búrke v Atlantickom oceáne - pokúsiť aspoň o mäkké pristátie na vode. Sama však považuje možnosť úspešného priebehu takéhoto pristátia za "vysoko nepravdepodobné". 

 


      

Raketa Falcon 9 vyniesla na obežnú dráhu družicu DSCOVR (Deep Space Climate Observatory). Tá by mala vo vzdialenosti 1,6 milióna kilometrov od Zeme sledovať zmeny slnečného vetra a monitorovať pozemské javy súvisiace so zmenami klímy. Družica by napríklad mohla poskytovať včasné varovania pred prichádzajúcimi geomagnetickými búrkami. 
      

Pôvodne mala raketa Falcon odštartovať už v nedeľu, znemožnila to však porucha radaru. Ďalší pondelkový termín odvolali kvôli nepriaznivému počasiu.  twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies