Radošinské naivné divadlo oslavuje polstoročnicu výstavou v galérii SVÚ a knihou

NETKY.SK • 27 November 2013, 09:10 • 2 min
Radošinské naivné divadlo oslavuje polstoročnicu výstavou v galérii SVÚ a knihou

BRATISLAVA - Pri príležitosti 50. výročia vzniku Radošinského naivného divadla (RND) je v bratislavskej galérii Slovenskej výtvarnej únie (SVÚ) výstava o činnosti tohto súboru s názvom Cesta človečinou.

slovakia

left justify in out

Reprezentačná expozícia dokumentuje 50 divadelných sezón, počas ktorých sa RND predstavilo takmer 9000 ráz približne trom miliónom divákov na Slovensku aj v zahraničí.

"K tomuto jubileu sme RND pripravili dva darčeky. Výstavu, ktorou mapujeme jeho históriu, a publikáciu Stanislava Štepku s názvom Predpoveď na zajtra," povedala na utorkovej (26.11.) vernisáži riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete.

V expozícii môže návštevník putovať divadelným chodníkom a na podlahe sledovať uvádzanie nových javiskových hier od roku 1963 do 2013. Oveľa viac sa dozvie z textov a fotografií na paneloch, na ktorých je spomínaný každý rok. Dokonca aj 1920, kedy sa začala predhistória RND ochotníckym uvedením Urbánkovej hry Hrob lásky. Dôležitý bol rok 1963, keď 19-ročný študent Stanislav Štepka vyzval vedúceho radošinskej kapely Lux, aby založili miestny Semafor ako divadlo malých javiskových foriem. Okrem všetkých zakladajúcich členov ochotníckeho súboru je tam mnoho ďalších hercov, ktorí sa v RND vystriedali. Podľa Štepku to bolo 157 talentovaných ľudí na javisku a ďalších asi 50 členov súboru mimo javiska. 

Na výstave sú obrazy scénických a kostýmových návrhov, veľkoplošné fotografie, časti kulís, javiskové makety, kára s obrazovým nákladom súboru, kostýmy, zo stropu visiaci aerobicykel alebo trojhrable s modrým Kristovým okom. Návštevník spozná aj 11 režisérov, ktorí s RND naštudovali Štepkove hry. Na stenách vstupného priestoru a Veľkej sály galérie SVÚ sú popísané vtipné citáty a heslá, nechýbajú ani informácie o obci Radošina.

Na vernisáži za účasti celého spievajúceho súboru jeho dlhoročná členka Mária Nedomová pohladením pokrstila novú knihu. Obsahuje najnovšie Štepkove hry Polooblačno a Sčista-jasna. Súčasťou publikácie je odborná štúdia Petra Čahoja Dvadsiate storočie v spätnom zrkadle reflektujúca na dramatickú tvorbu Stanislava Štepku s akcentom na najnovšie hry a rozhovor s týmto dramatikom, ktorého už samotný názov Neprežívame, žijeme naznačuje, že radosť z písania a hrania u neho stále pretrváva. Okrem bohatého faktografického materiálu (súpis prvých uvedení hier, Štepkov životopis, prehľadný zoznam jeho diel) obsahuje vzácne dobové fotografie opísané autorom.

"Chcel by som, aby RND bolo ešte dlho poslom dobrých správ," vyslovil želanie dramatik, herec, režisér a umelecký vedúci profesionálneho súboru Stanislav Štepka. Zároveň pripomenul, že sa stalo prvýkrát, keď hra vyšla knižne ešte pred jej premiérou. Sčista-jasna je 58. Štepkova inscenácia pre RND a bude premiérovo uvedená 13. a 14. decembra. 

"Je pokračovaním hry Polooblačno. Veľmi sa teším, že v nej predstavíme ďalšie nové tváre. Z toho mám najväčšiu radosť, keď v našom divadle majú priestor mladí, talentovaní ľudia. A už sú to z celého Slovenska," uviedol pre TASR Štepka.

Záujemcovia o RND sa môžu veľa dozvedieť 5. a 10. decembra od 16.00 do 18.00 hodiny na prehliadke výstavou so Stanislavom Štepkom spojeným s autogramiádou autorových publikácií.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies