IMUNITA: Vitamínu D je cez zimu nedostatok, netreba ho dopĺňať hneď

NETKY.SK • 29 December 2023, 10:15 • 2 min
IMUNITA: Vitamínu D je cez zimu nedostatok, netreba ho dopĺňať hneď

Vitamínu D je počas zimného obdobia nedostatok, dá sa však vhodne doplniť aj v inej ako slnečnej forme. S jeho dopĺňaním však nie je potrebné začať hneď s príchodom ochladenia. Farmaceut Dávid Ferko objasnil, že strava zabezpečí len desať percent potrebného množstva vitamínu, ktorý je akýmsi symbolom imunity.

slovakia

left justify in out

Vitamín D aktivuje vrodený imunitný systém a spolu s antivírusovými a protizápalovými účinkami predstavuje základný pilier v obranyschopnosti organizmu pred vírusovými infekciami, infekciami dýchacích ciest, ako aj pri niektorých bakteriálnych ochoreniach. Jeho nedostatok sa podľa Ferka týka väčšiny populácie, predovšetkým v stredoeurópskych krajinách.

 

"V našich zemepisných šírkach približne od septembra do konca februára už slnečné lúče neobsahujú UVB žiarenie, ktoré je pre tvorbu vitamínu D potrebné. Predpokladáme však, že organizmus je ním po letnej expozícii ešte určité obdobie zásobený, preto nie je nutné začať užívať vitamín D hneď pri prvom ochladení," upozornil Ferko.

Optimálna je podľa neho bohatá a pestrá strava. Dopĺňanie vitamínu D u zdravých je vhodné až približne od októbra v malých dávkach. Pri záťaži organizmu, ako sú infekčné ochorenia, stres, narušená životospráva, by sa mali dávky vitamínu D dodať v množstve 2000 IU denne. "Strava zabezpečí približne len desať percent potrebného množstva, zvyšok si organizmus musí vytvoriť sám alebo ho čerpať zo zásob uložených v tukovom tkanive a pečeni," dodal farmaceut.

Hladinu vitamínu D je možné stanoviť biochemickým vyšetrením plnej krvi, ktoré môže indikovať predovšetkým endokrinológ a reumatológ. Stanoviť ho môže aj všeobecný lekár v indikovaných prípadoch v prípade vybraných poistencov a je možné skontrolovať si jeho hladinu aj individuálne v laboratóriu. "Pacienti s podozrením na nedostatok či prebytok tohto vitamínu sa tak môžu jednoducho a pohodlne otestovať a podľa toho upraviť svoju životosprávu," dodala riaditeľka laboratórií Agellab Elena Gaboňová.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Teraz / TASR, Foto: www.vozo.sk (ilustračná foto)

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies