Rada pre vysielanie bude riešiť viacero podnetov súvisiacich s voľbami do VÚC

NETKY.SK • 10 November 2017, 10:54 • 2 min
Rada pre vysielanie bude riešiť viacero podnetov súvisiacich s voľbami do VÚC

BRATISLAVA - Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) chce preveriť niektoré programy odvysielané pred krajskými voľbami a zistiť, či v nich nebol porušený zákon.

slovakia

left justify in out

Licenčná rada a jej kancelária konkrétne sledovali vysielanie RTVS a tiež televízií Markíza, JOJ a TA3 a súkromné rádiá Expres a Aktual. Dostali aj niekoľko externých podnetov. „Na základe predbežnej analýzy považovala kancelária rady väčšinu z relácií za odvysielanú v súlade so zákonom, niektoré programy navrhuje podrobnejšie zanalyzovať s cieľom zistiť, či v nich nebol porušený zákon," konštatovala hovorkyňa RVR Lucia Jelčová​. "Akékoľvek závery však bude možné vysloviť až po tom, čo sa monitoringom kancelárie v súvislosti s vysielaním počas volieb bude zaoberať samotná rada," upresnila. Potom sa podľa nej rozhodne, či rada voči niektorému z vysielateľov začne správne konanie. V čase kampane, teda od 14. októbra do 4. novembra, monitorovala kancelária RVR dovedna 23 spravodajských a publicistických relácií vo vysielaní piatich televíznych a štyroch rozhlasových programových služieb.


RVR sa okrem zistení z vlastného monitoringu bude zaoberať aj podnetmi, ktoré jej prišli zvonka. Zaevidovala ich štyri a všetky sa týkali vysielania relácie Téma dňa na TA3 v rôzne dni. „Traja sťažovatelia v nich namietali, že v diskusiách nedostali priestor všetci kandidáti na post predsedu kraja za daný kraj. Jeden sťažovateľ navyše namietal porušenie volebného moratória, ku ktorému údajne došlo tým, že výber pozvaných kandidátov bol realizovaný na základe predvolebného prieskumu, a podľa jedného sťažovateľa boli diváci nepriamo, kritickými výrokmi týkajúcimi sa volieb, odrádzaní zúčastniť sa na nich,“ konkretizovala hovorkyňa RVR. Rada však podľa nej nezaevidovala žiaden podnet, ktorý by postúpila na vybavenie inému orgánu.

V prípade, ak vysielateľ nezabezpečí vysielanie programu v čase volebnej kampane v súlade s volebným zákonom, podľa zákona o vysielaní a retransmisii mu hrozí pokuta v rozpätí od 663 do 66 387 eur pre televíziu a od 99 do 19 916 eur pre rádio. „V súvislosti s predvolebným vysielaním môže dôjsť aj k porušeniu ustanovení o objektivite a nestrannosti vysielania, za ktoré je najbežnejšou sankciou upozornenie na porušenie zákona,“ dodala L. Jelčová.

Podľa zákona o volebnej kampani je vysielanie iných ako diskusných programov, ktoré by mohli ovplyvniť hlasovanie, zakázané. RVR preto nevyžadovala od vysielateľov projekty predvolebného vysielania, tak ako to zvyčajne robí pri iných typoch volieb. Ak vysielateľ zaradil diskusie k voľbám do vysielania a tým zmenil radou schválenú skladbu vysielania, musel to RVR oznámiť.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Filin

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies