MOSKVA, 8. apríla – Ruská Štátna duma ratifikovala Zmluvu o komplexnom strategickom partnerstve s Iránom, čím posilnila väzby medzi dvoma krajinami, ktoré čelia silnému tlaku zo Západu. Dokument predložil prezident Vladimir Putin v marci po tom, ako ho v januári podpísal počas návštevy iránskeho prezidenta Masouda Pezeshkiana v Moskve.
Zmluva na 20 rokov: Hlbšia spolupráca v kľúčových oblastiach
Zmluva má slúžiť ako právny základ pre dlhodobý rozvoj rusko-iránskych vzťahov. Označuje Rusko a Irán za strategických partnerov a pokrýva široké spektrum oblastí: obranu, boj proti terorizmu, energetiku, financie, dopravu, priemysel, poľnohospodárstvo, kultúru, vedu a technológie.
Predseda Štátnej dumy Viačeslav Volodin zdôraznil, že tento krok posilní spoluprácu nielen na bilaterálnej úrovni, ale aj v rámci medzinárodných organizácií. Zvláštnu pozornosť venuje aj posilneniu parlamentných väzieb.
Spoločné hrozby a nezávislé platobné systémy
Jednou z kľúčových častí zmluvy je záväzok oboch krajín čeliť spoločným bezpečnostným hrozbám, zdieľať spravodajské informácie a nepodporovať útočníka v prípade napadnutia jednej z krajín. Napriek tomu zmluva neobsahuje ustanovenie o možnosti nasadenia vojsk, ako je to v prípade podobnej dohody s Kórejskou ľudovodemokratickou republikou.
Podľa ruského námestníka ministra zahraničných vecí Andreja Rudenka nejde o vytvorenie vojenskej aliancie, ale o strategickú spoluprácu bez záväzku vzájomnej vojenskej pomoci.
Zmluva zároveň podporuje investície do ropného a plynárenského priemyslu, projekty v oblasti mierového využitia jadrovej energie a vytvorenie nezávislého platobného systému využívajúceho národné meny.
Signál Washingtonu?
Podpísanie zmluvy len tri dni predtým, než Donald Trump zložil prezidentskú prísahu, vyvolalo dohady o tom, že Moskva a Teherán vyslali signál Spojeným štátom. Zaujímavé je, že krátko po tom Trump oznámil nové jadrové rokovania s Iránom, pričom pohrozil vojenskou akciou v prípade neochoty Iránu rokovať.
Rusko na tieto správy reagovalo pozitívne a oznámilo vlastné odborné rokovania s Čínou a Iránom o jadrových otázkach, ktoré sa majú konať v Moskve.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies