Puigdemont cúva: pripúšťa riešenie katalánskej krízy bez odtrhnutia

NETKY.SK • 13 November 2017, 16:21 • 2 min
Puigdemont cúva: pripúšťa riešenie katalánskej krízy bez odtrhnutia

MADRID - Zosadený katalánsky premiér Carles Puigdemont uviedol, že by mohol uvažovať o riešení katalánskej politickej krízy, ktoré by nezahŕňalo odtrhnutie regiónu od Španielska. Podľa agentúry Reuters ide zjavne o zmiernenie jeho neochvejných postojov v prospech nezávislosti, ktoré ho minulý mesiac stáli funkciu.

slovakia

left justify in out

V rozhovore s belgickým denníkom Le Soir dostal Puigdemont otázku, či pripúšťa aj riešenie, ktoré nezahŕňa odtrhnutie Katalánska od Španielska. To prevzalo kontrolu nad regiónom po tom, ako tamojší parlament vyhlásil 27. októbra nezávislosť.

 

"Som pripravený a vždy som bol pripravený akceptovať realitu iného vzťahu so Španielskom... To (iné riešenie) je stále možné," povedal Puigdemont. "Celý život som bol za nezávislosť, 30 rokov som pracoval na inom spôsobe ukotvenia Katalánska k Španielsku," dodal bez toho, aby spresnil, o akú formu vzťahu by išlo. Link na rozhovor, ktorý vyšiel v pondelok, zverejnil na svojom twitterovom účte.

 

Reuters pripomína, že Puigdemont odišiel do Belgicka po tom, ako viedol kampaň za nezávislosť regiónu, na ktorú úrady v Madride reagovali odvolaním jeho kabinetu, rozpustením regionálneho parlamentu a vyhlásením nových volieb v decembri.

 

Puigdemont, ktorý trval v minulosti na tom, že vyhlásenie nezávislosti by vytvorilo základ pre akékoľvek politické vyjednávanie so španielskym premiérom Marianom Rajoyom, je podmienečne na slobode po tom, ako na neho Madrid vydal medzinárodný zatykač.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
peter bercik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies