Psychické zdravie detí a mládeže sa zhoršuje

NETKY.SK • 11 Jún 2024, 08:51 • 2 min
Psychické zdravie detí a mládeže sa zhoršuje

Nedávny výskum HBSC, ktorý prebehol pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie, potvrdil že psychické zdravie detí a mládeže sa zhoršuje.

slovakia

left justify in out

Deti trápi smútok, nervozita, problémy so spánkom, bolesti brucha, chrbta a hlavy. Dve tretiny dievčat a 40 % chlapcov vo veku 13 až 15 rokov uvádzajú aspoň dve z týchto ťažkostí.

V porovnaní s minulým prieskumom sa psychická nepohoda zhoršila najmä u dievčat. Polovica má poruchy príjmu potravy a pätina z nich je ohrozené depresiou.

Zvyšuje sa počet školákov, ktorí menej ako 8 hodín. Až pätina chlapcov vo veku od 13 do 15 rokov je ohrozená závislosťou na počítačových hrách.

Zhoršujúce sa psychické zdravie detí viedlo 15 neziskových organizácií k podpisu Deklarácie o vzájomnej spolupráci a podpore pri cielenom posilňovaní odolnosti detí a mládeže.

"Vyzývame ďalšie štátne aj neštátne inštitúcie, aby sa pripojili a spolupracovali na vytvorení spoločného metodického rámca zameraného na posilnenie psychickej odolnosti detí a mládeže na Slovensku. Je nevyhnutné, aby metodiky vytvorené neziskovým sektorom a štátom boli koherentné a vzájomne sa podporovali, a aby tak zabezpečili efektívnosť všetkých úrovní práce s mladými ľuďmi,“ uviedol jeden z iniciátorov deklarácie. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: sita.sk, Foto: freepik.sk
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies