Prvá lavína v tejto zimnej sezóne pochovala horolezca

NETKY.SK • 4 December 2015, 09:03 • 2 min
Prvá lavína v tejto zimnej sezóne pochovala horolezca

POPRAD – Prvá lavína počas tejto zimnej sezóny zasypala vo štvrtok 3. decembra vo Vysokých Tatrách dvoch horolezcov.

slovakia

left justify in out

O pomoc prostredníctvom linky tiesňového volania požiadal záchranárov Horskej záchrannej služby jeden z nich. „Volajúci oznámil, že ich spolu s kolegom strhla lavína. Hlavu našťastie nemal pod snehom a podarilo sa mu vyhrabať jednu ruku a mobilný telefón, ktorým zavolal pomoc. Z lavíny sa nedokázal samostatne vyhrabať a uviedol, že má pravdepodobne zlomenú nohu,“ informovali záchranári. Jeho kolega však zostal uväznený pod lavínou.


Obaja horolezci sa vo štvrtok nachádzali v Rumanovej doline a liezli na Západný štít nad Železnou bránou.

Záchranári HZS po telefonáte horolezca okamžite požiadali o súčinnosť leteckých záchranárov, ktorí zobrali na palubu vrtuľníka aj záchranára s lavínovým psom. Poveternostné podmienky boli však podľa záchranárov natoľko nepriaznivé, že sa posádka musela otočiť a vrátiť späť do Starého Smokovca. Záchranári následne postupovali po zemi v dvoch skupinách. Po príchode na miesto vyhrabali prvého horolezca a začali hľadať druhého. Ten sa nachádzal približne 1,5 metra pod snehom. Aj napriek snahe záchranárov sa ho už oživiť nepodarilo. Jeho zraneného kolegu transportovali pomocou nosidiel na Popradské pleso a odtiaľ do nemocnice v Poprade.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies