Proti výstavbe kontajnerových bytov pre neplatičov vznikli dve petície

NETKY.SK • 30 September 2010, 06:58 • 2 min
Proti výstavbe kontajnerových bytov pre neplatičov vznikli dve petície

Proti výstavbe kontajnerových bytov pre neplatičov vznikli dve petície

slovakia

left justify in out

img

Obyvatelia ulíc v prešovskej mestskej časti, ktorá susedí s lokalitou Stará tehelňa, kde žije asi 1200 Rómov, nesúhlasia s plánom mesta umiestniť v blízkosti týchto blokov kontajnerové byty. So zámerom nesúhlasia ani samotní obyvatelia Starej tehelne.
Zámer postaviť šesť kontajnerových bytov priamo v spomínanej lokalite odobril mestský parlament v máji tohto roka. Dnes poslanci v rámci návrhu rozpočtových opatrení rokovali aj o realizácii tohto projektu. Poslankyňa Marta Kollárová navrhla stiahnuť túto časť z materiálu, zastupiteľstvo však jej návrh nepodporilo.
Obyvatelia mestskej časti s plánom výstavby nesúhlasia a v sobotu (25.9.) rozbehli petíciu proti tomuto zámeru. V utorok (28.9.) sa začali zbierať podpisy aj pod ďalšiu petíciu, ktorú iniciovali samotní obyvatelia Starej tehelne. Svoju nespokojnosť zástupcovia petičných výborov dnes prezentovali aj na rokovaní zastupiteľstva.
"Za necelé tri dni sme zozbierali takmer 1000 podpisov a petícia pokračuje ďalej. V tejto lokalite sa nakumuluje množstvo neplatičov, neprispôsobivých a trpieť budú slušní ľudia, lebo v Starej tehelni žijú aj ľudia, ktorí pracujú, starajú sa o rodinu o deti," povedala členka petičného výboru Helena Miklošová.
Predseda druhého petičného výboru Igor Dužda žiadal poslancov o zmenu tohto rozhodnutia a vyzval ich, aby problémy, ktoré sa tu vyskytujú, riešili spoločne s Rómami.
"Včera za hodinu sme vyzbierali asi 150 podpisov. Kategoricky sú Rómovia proti tomu, pretože v lokalite žije asi 80 až 85 percent Rómov, ktorí si sami svoje byty zveľaďujú a chcú žiť slušne," povedal Dužda. Pripomenul, že presunom neplatičov do kontajnerových bytov a nasťahovaním ľudí z iných lokalít do uvoľnených bytov spôsobí ďalšie komplikácie. Podľa neho mesto nemá ochotu riešiť tento problém.
Poslanec Ján Čižmár uviedol, že už vybudovaním týchto bytov chcelo mesto vytvoriť Rómom slušné podmienky na bývanie, ale nie všetci si to vážia. Dôkazom toho je aj veľa zdevastovaných bytov v týchto blokoch. Mesto podľa neho musí nejakým spôsobom riešiť tých, ktorí si neplnia svoje povinnosti a nedokážu sa prispôsobiť.
Ako uviedol vedúci odboru sociálnych služieb MsÚ Marián Bača, radnica vytvorila aj inštitút takzvaného osobitného príjemcu, ktorý pomáha rodinám ochotným riešiť problémy s neplatičstvom. Skúsenosti s týmto programom sú vraj dobré a zapojilo sa do neho 16 rodín.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies