Proces v kauze nebankovky Drukos bude pokračovať koncom februára

NETKY.SK • 20 December 2010, 13:20 • 2 min
Proces v kauze nebankovky Drukos bude pokračovať koncom februára

Proces v kauze nebankovky Drukos bude pokračovať koncom februára

slovakia

left justify in out

img

Proces s obžalovaným Františkom M. v kauze nebankového subjektu Drukos bude pokračovať pred Špecializovaným trestným súdom (ŠTS) v Pezinku 28. februára a potom začiatkom marca.

Počas dnešného dňa vypovedali pred súdom obaja predvolaní svedkovia, medzi nimi aj bývalý guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Ivan Šramko. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Posledná séria pojednávania trvala štyri dni, od pondelka 29. novembra do štvrtka 2. decembra, kedy súd vypočul 12 svedkov. Predvolaných bolo 20 svedkov. Medzi predvolanými svedkami vypovedal aj bývalý minister životného prostredia Jozef Medveď.

Minútou ticha si chcel uctiť pamiatku zavraždeného právnika Ernesta Valka na pondelkovom procese obhajca obžalovaného Františka M. Ivan Petrovič. Advokát to navrhol senátu ŠTS.

"Pán Valko neuviedol všetky okolnosti, ktoré sa tohto týkajú vo vzťahu k ústavným činiteľom," povedal Petrovič. Ernest Valko vypovedal v kauze tunelovania nebankového Drukosu ako svedok a pred súdom mal vypovedať aj tento rok. V minulosti okrem iného zastupoval Františka M. v spore na ochranu osobnosti s STV.

Predtým sa v tejto kauze malo konať začiatkom októbra, pre náhle ochorenie obžalovaného však proces odročili. Obhajca s Františkom M. trvajú na vypočutí viacerých svedkov, medzi nimi napríklad exministerky financií Brigity Schmögnerovej či generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

Podľa obžaloby je bývalý šéf Drukosu František M. zodpovedný za to, že vyše 23.000 ľudí prišlo o viac ako 122.817.500 eur. V roku 1999 mal uzatvárať zmluvy o pôžičke, na základe ktorých sa mali požičané peniaze vrátiť spolu so zhodnotením. Pritom mal sľubovať ich neprimerane vysoké zhodnotenie vo výške 20 až 31 percent. Obvinený podľa prokuratúry vedel, že záväzky nie sú splniteľné.

Ďalšie peniaze mal František M. získavať prostredníctvom BVD družstva v rokoch 2000 až 2002. Podľa prokuratúry boli spoločnosti obvineného v rokoch 1998 až 2001 stratové a ich finančné prostriedky nestačili ani na ich fungovanie. Františkovi M. hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody na päť až 12 rokov, do úvahy pripadajú aj iné tresty. Stíhaný je na slobode. Policajné vyšetrovanie slovenského nebankového subjektu Drukos sa skončilo po piatich rokoch v decembri 2007.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona