Koniec roka je hektickým obdobím nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Ak si to neustrážime, odrazí sa to na našom fyzickom i duševnom zdraví. Náladovosť, depresie a silné bolesti brucha môžu náš každodenný život výrazne ovplyvniť. Čo ak je za tým niečo viac, ako len „obyčajná zima“?
Zbystrite pozornosť
Jedným z najčastejších ochorení medzi deťmi aj dospelými je nepríjemná intolerancia laktózy. U detí býva väčšinou dočasná, vzhľadom k nedostatočnej produkcii laktázy v prvých mesiacoch života. Ak spozorujete, že vášmu dieťatku náhle stvrdlo bruško, zväčšilo sa, alebo trpí kŕčmi, zbystrite pozornosť.
Nemusí ísť o obyčajnú vírusovú infekciu, ale o prebytok fermentačnej aktivity, čo spôsobuje, že baktérie v črevách spúšťajú proces kvasenia. Tento tlak sa prejavuje rôznymi vnútornými aj vonkajšími prejavmi, ktoré vyúsťujú do nadúvania, vracania alebo hnačky.
Skrytí pomocníci pred bolesťami s bruškom
Ak v tomto čase bábätko ešte dojčíte, mali by ste zo svojho jedálnička vylúčiť potraviny, ktoré mu môžu ťažkosti nafukovania zhoršiť. Ide o karfiol, brokolicu, kel, uhorky, cibuľu, papriku, kávu a koreniny.
L-lyzín
Zároveň sa mamičkám odporúča doplniť do stravy prospešný L-lyzín, komplexnú formulu s obsahom troch účinných látok: samotný L-lyzín, vitamín B6 a extrakt z Echinacea. Ak tento doplnok každý deň zaradíte do stravy, prispievate sebe aj dieťatku k prirodzenej obranyschopnosti organizmu a správnemu fungovaniu imunitného systému.
Ďalším skrytým pomocníkom pred problémami s bruškom pre celú domácnosť je pitie vhodnej vody. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale kvalitná voda je zásadná – nielen pri samotnom pití, ale aj pri príprave kávy či varení.
Obľúbené pre vás a vaše deti budú filtračné kanvice, nazývané aj Brita. Zvyšujú kvalitu pitnej vody, či už pomocou filtračných kanvíc alebo samotných filtrov na vodovodné batérie.
Tak čo, vyskúšate trošku zmeny? Ide predsa o vaše pohodlie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies