Priština: Adoptujete si túlavého psíka a zaplatia vám 50 eur mesačne

NETKY.SK • 11 Jún 2024, 13:25 • 2 min
Priština: Adoptujete si túlavého psíka a zaplatia vám 50 eur mesačne

PRIŠTINA - Starosta Prištiny ponúka obyvateľom takmer tretinu minimálnej mzdy v Kosove, ak si adoptujú psa. Týmto krokom sa usiluje vyriešiť problém s množstvom túlavých psov v meste. Správu priniesla AFP.

slovakia

left justify in out

V uliciach Prištiny podľa aktivistov žije viac než 4 000 túlavých psov, ktoré spôsobujú problémy a často útočia aj na ľudí. Problém sa vystupňoval koncom mája, keď sa rozšírilo video zachytávajúce muža týrajúceho malého túlavého psa. Podľa aktivistov za práva zvierat nejde o izolovaný prípad, ale tento problém sa vyskytuje v celom Kosove.
 
Starosta Prištiny Përparim Rama plánuje obyvateľom, ktorí si adoptujú túlavé psy, za každého vyplácať 50 eur mesačne.
 
"Chov psov je finančne náročný a nie každý na to má peniaze, preto pomáhame rodinám, ktoré si túlavého psa adoptujú," vyhlásil Rama.
 
Mesto zároveň začalo odchytávať túlavých psov. Po kastrácii ich umiestnia vo veľkokapacitných útulkoch, kde si ich môžu prevziať obyvatelia na adopciu. Časť obyvateľov starostove kroky víta, iní jeho postup kritizujú ako plytvanie peniazmi.

Elza Ramadaniová z miestnej ochranárskej organizácie tvrdí, že starosta nerieši príčinu, ktorou je "nekontrolované množenie zvierat. Zbavujú sa ich ľudia, pretože ich nepovažujú za členov rodiny". Zmena by mohla podľa nej prísť o desať až 20 rokov, keď spoločnosť prejaví voči psom väčšiu ústretovosť a vôľu adoptovať ich.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: AFP, Foto: Freepik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies