Príbehy zo života o tom, že dôverovať je všetko. O bremenách a baníkovi aj o noci so sladkými snami

NETKY.SK • 16 November 2024, 13:08 • 2 min
Príbehy zo života o tom, že dôverovať je všetko. O bremenách a baníkovi aj o noci so sladkými snami

slovakia

left justify in out

Písali sa 40. roky minulého storočia, keď sa to stalo. Pre niekoho príbeh celkom obyčajný, možno dokonca nehodný povšimnutia. Pre tých, ktorí však občas padajú k zemi pod ťarchou bremien, môže byť niečím viac. Nádejou. Kľúčom k slobode. Alebo aj niečím iným.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Odohralo sa to v Nemecku, na vlakovej stanici. Isté deti, bolo ich tam naozaj veľa, spievali z plného hrdla chválu Bohu. Spievali kresťanskú pieseň a nestarali sa, kto ich počuje alebo nie, či ich dakto odsúdi, či bude pozerať krivo či nebodaj povie čosi škaredé.

Ahľa, okolo prechádzal muž pracujúci v bani. Hrbil sa, lebo už nevládal. Nešlo ani tak o fyzickú námahu, hoci aj tá bola prítomná, veď sa nadrel ako desať mulíc. Ale ani fyzické namáhanie sa, čo ako veľké, nedalo sa porovnať s duševnými ťažobami. Niesol si ich toľko, že ak by sa rozliali, pokojne by mohlo dakde vzniknúť more. Možno rovno pred jeho nohami.

A ako tak kráčal a kráčal a počúval slová piesne, čosi sa stalo. Zázračné. Nebolo to vidieť. Z neba neprehovoril žiadny hlas a ani vietor nezakvílil. Ani sa neobjavili nejaké mimozemské bytosti v bielych rúchach so sladkým hlasom a medovým povzbudením. Len jeho srdce začalo prijímať pravdu z piesne. Že Boh nesie naše bremená. Že nám chce pomôcť. Že nás chce chrániť. Že nás miluje.

A tak priamo tam, na vlakovej stanici, uprostred hluku a po náročnom dni, konečne sa zbavil svojich starostí. A aj keď predtým kráčal zhrbený, zrazu sa mu zdvihli ramená. Posilnili zomdleté nohy a hlava bola vzpriamená. Pocítil úľavu, konečne našiel upokojenie, o ktorom sa mu ani nesnívalo.

Povieš si, čitateľ, žeby to bolo také ľahké? Žeby stačilo len začuť pieseň a uveriť jej?

Nuž viera je naozaj to, čo potrebujeme.

A vieš čo ešte, čitateľ? Poviem ti ešte jeden príbeh.

O noci

V Žalme sa píše, že Boh svojmu milému dopriava dobrý spánok. Nuž tak si to predstavte. Napríklad i ja som kedysi horlivo v modlitbe len prosila za deň. Nech sa vydarí toto či tamto. Nech mi Najvyšší pomôže v práci aj vo vzťahoch. Vždy som vyznávala, že Bohu verím, lebo je to dôležité, aj slovne povedať o dôvere a potom ju aj praktizovať.
Ale čo potom večer, tam som sa dajako netrápila. Len som poprosila, áno, občas som poprosila o dobrý spánok, a to bolo všetko. Vec sa má ale tak, že dôverovať Pánovi je potrebné nielen cez deň. Aj líhanie si do postele si vyžaduje dávku viery. Že Bohu na mne záleží aj v noci. Že hoci som počas dňa všetko nezvládla, že hoci sa všetko nedoriešilo a ráno ma čaká veľa povinností a ťažkostí, aj tak môžem sladko spať. Lebo nado mnou bdie môj Pán.

Všetko je to o dôvere. A práve tá dôvera je ľahká a ťažká zároveň. Veriť niekomu, koho nevidíš. Veriť aj napriek zlu, čo sa rozmáha po svete. Veď deti zomierajú, mladí si siahajú na život a krútia sa vo víre závislostí. Matky opúšťajú deti a manželia sa zrádzajú. Toľko zla. Dá sa v tomto vôbec veriť? Veruže dá. Lebo Boh, aj keď to znie nelogicky, pomáha to zlo prežiť. Mohol by mu zabrániť, a neurobí to, čo nás niekedy znepokojuje. Ale to už je na inú tému. Podstata tkvie v dôvere. Tak ver, čitateľ, napriek všetkému a všetkým. Len ver.

             


Michaela Mihoková, Foto: Freepik


Autor: Michaela Mihoková

Už niekoľko rokov sa venujem práci redaktorky, pričom sa zameriavam na kresťanské články, ale srdcu blízka mi je aj literatúra či vyhľadávanie skutočných príbehov. Som autorkou niekoľkých kníh, a keď práve nepíšem články či knihy, tak dosť pravdepodobne čítam. Verím, že slová majú moc a ja sa nimi snažím ponúkať ľuďom nádej

Netky počítadlo prazdniny
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies