Pri útoku džihádistov v Tunisku prišli o život štyria vládni vojaci

NETKY.SK • 18 Február 2015, 08:36 • 2 min
Pri útoku džihádistov v Tunisku prišli o život štyria vládni vojaci

TUNIS - Štyria tuniskí policajti prišli v noci nadnes o život pri útoku v guvernoráte Kasrajn na západe Tuniska v blízkosti hraníc s Alžírskom, kde aktívne pôsobí džihádistická bunka. Informovalo o tom tuniské ministerstvo vnútra, ktoré útok označilo za teroristický. Bližšie podrobnosti neuviedlo.

slovakia

left justify in out

Oblasť Boulaaba, kde sa útok odohral, leží v oblasti horského masívu Džabal aš-Šánabí pri hraniciach s Alžírskom, kde je aktívna veľká bunka tuniských džihádistov napojená na teroristickú sieť al-Káida.

Tuniské bezpečnostné zložky sa túto bunku snažia zneutralizovať od roku 2012, ale napriek niekoľkým náletom a pozemným operáciám sú ich snahy zatiaľ neúspešné. Akcie protivníka si pritom už vyžiadali desiatky obetí z radov policajtov a vojakov.

 

Ako informovali francúzske médiá, táto bunka, známa pod názvom Falanga Okba ibn Nafaá, je okrem iného zodpovedná za najkrvavejší útok v dejinách tuniskej armády, ku ktorému došlo vlani v júli v oblasti Džabal aš-Šánabí a pri ktorom zahynulo 15 tuniských vojakov. Skupina sa priznala aj k útoku na rezidenciu ministra vnútra z mája minulého roku.

 

Od revolúcie, ktorá bola prvou v rámci tzv. arabskej jari, v Tunisku - kedysi najsekulárnejšej krajine regiónu - badať nárast vplyvu islamu a aktivít džihádistických ozbrojených skupín. Situáciu v krajine mimoriadne destabilizovali vraždy dvoch osobnosti antiislamistického hnutia v roku 2013.

 

S blížiacimi sa všeobecnými voľbami v Tunisku tamojšia polícia koncom minulého roku podnikla mnoho operácií s cieľom zatknúť podozrivých džihádistov, čím údajne predišla spáchaniu viacerých atentátov.

Francúzske médiá okrem toho pripomínajú, že Tunisko je jednou z bášt verbovačov do ozbrojených islamistických skupín bojujúcich v Iraku, Sýrii a Líbyi - podľa odhadov v týchto krajinách pôsobí od 2000 do 3000 Tunisanov a najmenej 500 z nich sa ich medzičasom do Tuniska vrátilo, pričom tamojšie bezpečnostné zložky ich považujú za veľkú bezpečnostnú hrozbu pre krajinu.

1 12 pel žab

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies