Prezidentka navštívila nové detské kardio centrum. Skorá diagnostika môže zachrániť mnohé životy, odkázala

NETKY.SK • 19 Máj 2021, 18:13 • 2 min
Prezidentka navštívila nové detské kardio centrum. Skorá diagnostika môže zachrániť  mnohé životy, odkázala

BRATISLAVA – Pre úspešnú liečbu vrodených srdcových porúch u detí je potrebné zamerať sa na včasnú diagnostiku.

slovakia

left justify in out

Počas dnešnej návštevy novovybudovaného oddelenia Detského kardiocentra Národného ústavu srdcovo-cievnych chorôb v Bratislave to skonštatovala prezidentka Zuzana Čaputová. Prezidentka pripomenula, že každý rok sa na Slovensku narodí okolo 400 detí s vrodenou srdcovou poruchou.

 

 

 

img

„Aj práve vďaka práci Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra sa podarilo znížiť úmrtnosť detí s touto poruchou z 15 percent pod 3 percentá. A to je obrovský úspech," vyhlásila hlava štátu.

 

V prípade kardio ochorení detí je podľa Čaputovej prevencia najvhodnejšia už v prenatálnom štádiu. „Aktuálne toto vyšetrenie absolvuje približne tretina detí. Cieľom je zvýšiť diagnostiku k 80 až 90 percentám. To môže byť kľúčový faktor na záchranu ľudských životov," skonštatovala.

 

img

Podľa prezidentky bolo už na prvý pohľad vidieť, že nový pavilón kardiocentra je skvelo technicky vybavený. Predovšetkým však zdôraznila, že v Detskom kardiocentre pracujú špičkoví lekári, odhodlané zdravotné sestry a odborný zdravotnícky personál.

 

img

 

„Ak chceme mať viac podobných špičkových zariadení, tak je potrebné efektívne využiť prostriedky, ktoré nám prináša Plán obnovy. Na jednej strane sa zvýši atraktivita pracovného prostredia pre zdravotnícky personál a na druhej sa zlepšia podmienky na liečbu pacientov," dodala prezidentka.
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies