Prešovské mestské kroniky prešli modernizáciou

NETKY.SK • 18 Február 2019, 10:16 • 2 min
Prešovské mestské kroniky prešli modernizáciou

PREŠOV - Mesto Prešov sa snaží držať krok s vývojom a pre svojich návštevníkov si pripravilo milé prekvapenie. V týchto dňoch spúšťa projekt s názvom Kroniky mesta Prešov – história Prešova v 'denníkoch' mesta. jedná sa o digitalizovanie mestských kroník, ktoré sa tak podľa hovorkyne mesta Evy Peknušiakovej zachovajú aj pre ďalšie generácie.

slovakia

left justify in out

Námet projektu vyšiel z iniciatívy pracovníkov oddelenia kultúry a cestovného ruchu, ktorí v spolupráci s nitrianskou spoločnosťou pripravili digitálnu verziu mestských kroník. Na technickom zabezpečení prevádzky internetovej stránky, ktorá bude slúžiť aj verejnosti, sa podieľali pracovníci úseku informatiky oddelenia podporných činnosti Mestského úradu v Prešove.

 

"V súčasnosti je spracovaných prvých dvadsať zväzkov kroník z rokov 1944 až 1975, a v týchto dňoch je na stránke kroniky.presov.sk sprístupnená prvá časť. Zápisky z rokov 1944 – 1959 boli spracované retrospektívne na základe novinových článkov, ale aj svedectiev vtedajších obyvateľov mesta. Neskôr, od roku 1959, sa zápisy do kroník viedli už chronologicky," vysvetlila Peknušiaková.

 

img

 

Finančné prostriedky, ktoré boli na úpravu kroník do digitálnej podoby použité, predstavujú sumu 2000 eur a mesto ich čerpalo z vlastných zdrojov. Rovnaká suma sa predpokladá aj v druhej fáze skenovania historických zápiskov. Občania si môžu pozrieť digitalizované kroniky vo vysokom rozlíšení. Sú z obdobia, keď sa písali rukou či písacím strojom. Digitalizovaných bolo zatiaľ 5444 strán, pričom najobsiahlejšia kronika má 944 a vytvorený archív obsahuje viac ako 33 gigabajtov dát.

 

"Našou ambíciou je sprístupniť verejnosti nové textologické vydanie najstaršej Kroniky mesta Prešov od prešovského mestského kronikára Belu Kleina-Tesnoskalského, ktorá zachytáva udalosti v Prešove od raného stredoveku až po druhú svetovú vojnu." 

 

"Ak sa nám v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou poradí vyriešiť všetky potrebné náležitosti, mesto Prešov by sa tak mohlo pochváliť kompletnou zbierkou kroník v digitálnej podobe," povedala Putnocká.

 

img

 

Kroniky od roku 2002 do roku 2016 sú podľa hovorkyne mesta zverejnené v elektronickej podobe a ďalej sa zverejňujú podľa ich ukončenia.

 

img

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies