Premiérka: Som hovorkyňou právneho štátu bez klientelizmu a korupcie

NETKY.SK • 5 November 2010, 8:7 • 2 min
Premiérka: Som hovorkyňou právneho štátu bez klientelizmu a korupcie

Premiérka: Som hovorkyňou právneho štátu bez klientelizmu a korupcie

slovakia

left justify in out

img

Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová (SDKÚ-DS) je podľa svojich slov hovorkyňou právneho štátu bez klientelizmu a korupcie. Vyhlásila to počas dnešnej parlamentnej Hodiny otázok ako odpoveď poslancovi Branislavovi Ondrušovi (Smer-SD).
Opozičný poslanec vo svojej otázke konštatoval, že Radičová vo veci voľby generálneho prokurátora už dlhodobejšie zastáva pozíciu hovorkyne dvoch protichodných koaličných táborov. "Znamená to, že nereprezentujete SDKÚ-DS ani v tejto veci?" pýtal sa. Šéfka exekutívy Ondruša uistila, že po celý čas zastáva v otázke voľby šéfa prokurátorov ten istý postoj, a to je potreba zmeny. "V tom je zhoda celej koalície. Zásadná otázka ale znie, či v situácii, v akej sme, keď miznú milióny a miliardy bez toho, aby bol niekto braný na zodpovednosť, môžem konštatovať, že generálna prokuratúra (GP) spĺňa svoju úlohu a funkciu?" upozornila.
Radičová opätovne zopakovala, že GP nevyčíta to, čo urobila, ale to, čo neurobila. "Generálny prokurátor má veľmi silné kompetencie, má veľký vplyv na to, ako sa dodržiava zákon. Napríklad zákon o verejnom obstarávaní bol v poslednej dobe porušovaný tak často, až sa zdalo, že zákon je zbytočný. GP tu vo veľa prípadoch nekonala," zdôraznila.
Ondrušovi zároveň pripomenula rok 2003, keď bol Trnka 82 hlasmi poslancov zvolený do funkcie. "Podporili ho KDH, SMK, ANO, Smer, KSS a nezávislí poslanci okolo Ivana Šimka. Toto je koľko táborov? Toto bola aká dohoda? Toto bolo spojenie širokej dohody s dlhým a bystrozrakým?" pýtala sa.
Opozičných, ale aj koaličných poslancov tiež pozvala k spolupráci. "Aby ste pomohli zlepšiť vymáhateľnosť práva a vrátiť dôveru občanov v právny štát. Som presvedčená, že každému poslancovi v NR SR záleží na znížení miery korupcie a zlepšení vymáhateľnosti a práva," dodala.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona