Predstavitelia kresťanských cirkví vyzývajú k modlitbám za zdravie premiéra Roberta Fica

NETKY.SK • 15 Máj 2024, 23:30 • 2 min
Predstavitelia kresťanských cirkví vyzývajú k modlitbám za zdravie premiéra Roberta Fica

Ku atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica sa vyjadriilo množstvo cirkevných a náboženských predstaviteľov od katolíkov cez evanjelikov až po adventistov, podporné vyjadrenia zverejnili i zástupcovia židovskej obce a Islamskej nadácie na Slovensku.

slovakia

left justify in out

„Vyjadrujem hlbokú ľútosť nad nešťastím, ktoré postihlo premiéra Roberta Fica,“ uviedol košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober.

„Odsudzujem násilie, nenávisť a agresiu, ktorá plodí len ďalšie zlo a prehlbuje polarizáciu v spoločnosti. Apelujem na svedomie všetkých, nezostaňme ľahostajní, buďme tvorcami pokoja. Neubližujme si navzájom, ale upevňujme dobro, ktoré je v každom človeku,“ dodal.

V modlitbe predseda KBS vyprosuje premiérovi skoré uzdravenie a vyzýva veriacich, aby sa modlili za pokoj pre našu vlasť a všetkých občanov Slovenskej republiky.

Gréckokatolícki biskupov uviedli: „S hlbokým zármutkom a bolesťou sme prijali správu o ozbrojenom útoku na predsedu vlády Slovenskej republiky pána Róberta Fica. Takéto bezprávie a útok na verejného činiteľa je absolútne neprijateľné po ľudskej i kresťanskej stránke a poukazuje na našu neschopnosť rešpektovať odlišné názory a viesť dialóg kultivovaným spôsobom.“

Tento čin odsúdili, modlia sa za uzdravenie premiéra Roberta Fica a pozvali všetkých k zjednoteniu sa v modlitbe na tento úmysel.

„Nech nám všetkým Boh lásky a pokoja dá nádej, múdrosť a odvahu čeliť násiliu vo všetkých jeho formách,“ dodali biskupi Rady hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.

Aj predsedníctvo Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku a biskupi Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku s plnou rozhodnosťou odsudzujú útok na premiéra Roberta Fica, po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej.

„Je to neospravedlniteľný akt násilia, ktorý nemá mať v civilizovanej spoločnosti miesto. Streľba zo zbrane, ako extrémny výraz politického, ideologického, alebo ľudského nesúhlasu, sa v žiadnom prípade nesmie stať náhradou za konfrontáciu názorov a postojov, pre ktorú vytvára priestor parlamentná demokracia.“

Predstavitelia ECAV na Slovensku Renáta Vinczeová, Ivan Eľko, Peter Mihoč a Ján Hroboň uviedli, že myslia na predsedu vlády v modlitbách. „Prajeme mu skoré uzdravenie. Vyprosujeme Boží pokoj aj pre jeho najbližších.“

Vedenie a členovia Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku so zdesením prijali správu o tom, že premiér Robert Fico bol napadnutý strelnou zbraňou.

„Naša cirkev to považuje za neprijateľné. Sme proti všetkým formám násilia a sme za pokoj a dialóg. Odsudzujeme tento útok, ktorý považujeme za útok na celú našu spoločnosť.“

Biskup Róbert Géresi a generálny kurátor Ferenc Porubán dodali: „Modlíme sa za uzdravenie predsedu vlády a pevne dúfame, že Boh vypočuje naše modlitby.“

Správu o atentáte prijali predstavitelia Pravoslávnej církvi na Slovensku so znepokojením a bolesťou.

Ide o hrozný, neprijateľný a nepochopiteľný čin, ktorý ostro odsudzujeme. Ako kresťania sa na každej bohoslužbe modlíme za našu krajinu, jej predstaviteľov a všetok ľud, ktorý v nej žije. V tejto chvíli k našim zvyčajným prosbám pripájame modlitby za záchranu života a skoré uzdravenie jedného z najvyšších predstaviteľov Slovenskej republiky – premiéra Roberta Fica."

O túto modlitbu prosia všetkých duchovných a veriacich Pravoslávnej cirkvi na Slovensku a pozývajú k nej i všetkých, čo nepovyšujú hodnotu svojho názoru nad cenu ľudského života a pamätajú na slová nášho Spasiteľa: „Všetci, čo sa chytajú meča, mečom zahynú“ (Mt 26, 52).

Starokatolícka cirkev na Slovensku zverejnila na svojich internetových stránkach výzvu „Modlitby za premiéra R. Fica“ so znením: „Modlíme sa za zdravie a Božiu ochranu pre nášho premiéra Roberta Fica v jeho ťažkej životnej situácii a za mier a pokoj v našej spoločnosti v Božom duchu.“

Predstavitelia Kresťanského spoločenstva uviedli, že „to, čo sa dnes stalo v Handlovej, je neakceptovateľné zlo, ktoré nemá v civilizovanej spoločnosti miesto. Bez ohľadu na politické preferencie sa musíme zomknúť v duchovnom zápase za uzdravenie premiéra, na ktorého bol spáchaný atentát, a tiež za uzdravenie spoločnosti rozdelenej nenávisťou.“

Cirkev adventistov siedmeho dňa odsúdila brutálny útok na vrcholného predstaviteľa štátu. Cirkev dôrazne odmieta akýkoľvek akt násilia – v rovine osobnej aj celospoločenskej.

„Nad ozbrojeným útokom namiereným na predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica vyjadrujeme hlbokú ľútosť. Pánovi premiérovi prajeme uzdravenie a v modlitbách predkladáme jeho život do rúk toho najväčšieho Lekára.

V tejto kritickej chvíli ešte viac ako inokedy prosíme Boha za jeho ochranu, modlíme sa za zmierenie medzi spoločenskými skupinami, za jednotu a solidaritu medzi nami Slovákmi.

Pozývame všetkých veriacich, aby sa pripojili k modlitbám za život a uzdravenie pána premiéra a za budúcnosť našej krajiny.“


K udalostiam s vyjadrili i zástupcovia dvoch ďalších monoteistických abrahámovských náboženstiev. Ústredný zväz židovských náboženských obcí ostro odsúdil atentát na predsedu vlády Slovenskej republiky.

„Od nevraživosti a stúpajúceho napätia v spoločnosti je len krôčik k fyzickému násiliu. Žiaden z týchto zhubných fenoménov nemá miesto v civilizovanej spoločnosti. Za život a zdravie predsedu vlády sa modlíme,“ uviedli.

Islamská nadácia na Slovensku vyjadrila hlbokú ľútosť nad aktuálnymi udalosťami.

„Je neprípustné, nemysliteľné, aby sa v slušnej krajine konali akékoľvek fyzické útoky na politikov, alebo aj bežných ľudí. Premiérovi Robertovi Ficovi želáme rýchle uzdravenie a skorý návrat k pracovným povinnostiam.“twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Rastislav Čižmár
Zdroj: Oficiálne webstránky kresťanských cirkví na Slovensku. Ilustračné foto / parade.com
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies