Pred 20 rokmi prijali okrem Ústavy SR aj štátne symboly samostatnej SR

NETKY.SK • 31 August 2012, 11:16 • 2 min
Pred 20 rokmi prijali okrem Ústavy SR aj štátne symboly samostatnej SR

Pred 20 rokmi prijali okrem Ústavy SR aj štátne symboly samostatnej SR - Politika V sobotu 1. septembra si Slovensko nepripomenie iba 20.

slovakia

left justify in out

imgV sobotu 1. septembra si Slovensko nepripomenie iba 20. výročie schválenia Ústavy Slovenskej republiky, ale aj uzákonenie štátnych symbolov samostatného Slovenska – štátneho znaku, pečate, vlajky a hymny. Renesancia slovenskej štátnej symboliky sa však začala už na jeseň v roku 1989.

Práve v tom období rástol záujem heraldickej obce prinavrátiť historický slovenský symbol – dvojkríž na trojvrší do štátneho znaku Československej socialistickej republiky. "Dvojkríž zo štátneho znaku vypadol v roku 1960," pripomenul Ladislav Vrtel, autor predlohy štátnej symboliky Slovenskej republiky. "Na jeseň 1989 sa v Ostrave konal heraldický kongres, na ktorom som predniesol návrh, aby bol do štátneho znaku opätovne vrátený dvojkríž," zaspomínal Vrtel.

Po kongrese sa dokonca ustanovila šesťčlenná komisia, ktorá od ústredných výborov komunistickej strany v Prahe i Bratislave žiadala zmenu štátneho symbolu. "My sme chceli vrátiť dvojkríž a Česi zasa žiadali, aby nad hlavou leva už nebola hviezda, ale koruna, ktorá tam bola od stredoveku," uviedol pre TASR Ladislav Vrtel, ktorý dodal, že spolu s kolegami vtedy cítil aj obavy, či kvôli svojej iniciatíve nebudú mať problémy. "Našťastie, práve vtedy zasiahla do našej histórie Nežná revolúcia," povedal Vrtel a dodal, že po prevrate bolo znovuobnovenie štátneho symbolu jednou z hlavných tém národne orientovanej časti VPN.

"Začiatkom roka 1990 sa preto téma znovuobnovenia štátneho symbolu dostala aj do programu NR SR, ktorá napokon 1. marca 1990 jednohlasne prijala zákon o vrátení historických symbolov do symboliky Slovenskej republiky, vtedy samozrejme ešte súčasti československej federácie.

Súčasne sa v tom období ustanovila aj heraldická komisia, ktorá riešila kompozíciu federálneho štátneho znaku.

V spomienkach Ladislava Vrtela diskusia ostala ako odborná debata, ktorá nebola ľahká. "Boli tam „čechoslovakisti“, ktorí požadovali návrat štátneho symbolu z prvej čs. republiky, ďalší chceli štiepený znak – teda znak, kde by v jednej polovici bol český a v druhej slovenský symbol, no napokon sa dohodlo, že štátny znak bude štvrtený." Ten ale dlho nevydržal, keďže už 1. januára 1993 vznikli samostatné republiky.

V súvislosti s kreovaním samostatných štátov sa symbolika, ktorá bola prijatá pre Slovenskú republiku v rámci federácie v roku 1990, konštituovala na štátne symboly samostatnej Slovenskej republiky. Musela sa však pozmeniť vlajka, pretože v tom čase sa Rusko vrátilo k svojej historickej vlajke z čias Petra Veľkého s bielo-modro-červenou trikolórou. Presne takú zástavu mali Slováci za svoju od roku 1848. "Bol to pozostatok vtedajšieho panslavistického rozhodnutia, kedy slovanské národy prijali bielo-modro-červenú trikolóru za slovanské farby a vznikla aj podoba slovenskej vlajky," vysvetlil Vrtel.

V roku 1992 sme sa teda dostali do situácie, kedy sme mali vlajku rovnakú ako Ruská federácia. Situáciu bolo treba riešiť. "Heraldická komisia vtedy vyberala z 10 návrhov a napokon rozhodla, že vlajka bude obsahovať aj štátny znak," uviedol Vrtel a dodal, že napriek prvotným miernym rozpakom sa to ukázalo ako veľmi dobré rozhodnutie. "Vtedy, keď sa vlastne kreoval nový štát a Slovenská republika bola vo svete neznáma, si ľudia v zahraničí mohli zapamätať vlajku i štátny znak. Myslím, že to bola veľmi cenná informácia, ktorú sme o Slovensku takýmto spôsobom mohli šíriť," dodal Vrtel.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies